Сьогодні, 11 березня, на Факультеті філології та журналістики СНУ імені Лесі Українки відбувся ще один захід, присвячений великому Кобзарю – Тарасу Григоровичу Шевченку.
Студенти 2 курсу Факультету філології та журналістики інсценізували містерію «Великий льох».
Восени 1843 р. Шевченко побував у Суботові, колишній резиденції Б. Хмельницького, змалював козацькі хрести на полях , збудовану гетьманом церкву і розриті москалями підземелля – рештки колишніх гетьманських палат.
На руїнах Суботова і Чигирина Т. Шевченко усім єством відчув рабське становище українців, сором повної національної неволі, ганьбу національної зради цілих поколінь. Найтяжче було усвідомлювати самотність і те, що іншим було байдуже до недолі цілої нації. Біль і образа підштовхнули до глибоких роздумів над долею України, над причинами її нещасть. Так у жовтні 1845 р. повстав «Великий льох».
Тарас Шевченко свій твір подав у трьох частинах, наповнивши їх українськими фольклорними образами-символами, алегоріями, що дало йому можливість художньо втілити відповідні політичні мотиви.
У першій сцені дівчата виступили в уособленні «трьох душ», які чекають, коли розкопають льох, і тоді вони потраплять у рай. Роблять акцент на символічному кольорі цих пташок-душ: «білі, як сніг». З давніх-давен білий колір у наших предків вважався символом чистоти і невинності. Ці дівчата – чисті й невинні у своїх вчинках, ненавмисно вдалися до гріхів, за що стали жертвами жорстокості російсько-царського режиму, і через те не можуть «потрапити» до раю. Такою жорстокою була дійсність від часів Петра І і Катерини II до царювання Миколи II.
У другій сцені дівчата виступили в образі «Трьох ворон».
Чорні ворони, то символ зла в історичній долі трьох народів — українського, польського і російського. Ті близнята символізують роздвоєність душі українців, одночасне існування в ній доброго і злого начал. Крім патріотів, українська земля народжувала й народжує зрадників і перевертнів. Вороння – це й є символ зради нації.
Студентки не тільки майстерно розкрили суть великої містерії, а й розповіли, чому важливо читати та вивчати творчість великого поета: «Шевченко – це завжди класика. Сьогоднішнім виступом ми хотіли показати, що навіть через роки його творчість є актуальною. І проблема державності в його творах може бути віднесена до нашої історії, яка формується зараз. Тому, читаймо твори Шевченка і відтворюймо його очима сучасників», – каже студентка групи Укр-21 Анастасія Бубало.
«З року Шевченківські дні для нашого факультету це такі проєкти, де студенти самі проживають образи через Шевченкове слово, кожного разу актуалізують їх, і роблять це так вміло, що можуть навіть позаздрити студенти творчих спеціальностей.»,- привітала з дебютом студенток декан Факультету філології та журналістики Лілія Лавринович та побажала, щоб вони завжди залишалися творчими, активними та чутливими до Шевченкового слова.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook