«Просимо пробачити кривди,завдані нашим братам українцям польськими руками. Провина вимагає належної сплати,якою у відносинах між нашими народами є виковування справжнього братерства. Наперекір польській і українській малодухості,у добрі,але також у злі часи,які,може,надходять на нашу спільну Європу,що їй загрожують націоналізми та російський імперіалізм»,- йдеться в листі польської еліти до українського народу,підписаному напередодні 73-х роковин Волинської трагедії – 11 липня.
Серед підписантів троє колишніх президентів — Лех Валенса,Александр Квасневський і Броніслав Коморовський.
«Загрози легше пережити разом. Відчуваємо щодо вас захоплення і солідарність у боротьбі з агресором,який понад два роки окупує частину української землі,прагнучи не допустити втілення вашої мрії про життя в об’єднаній Європі. Тішить ваш лист,зі знаменними словами «просимо про вибачення»,у якому ви не ухиляєтеся від відповідальності за кривди,завдані полякам у 1940-х. Ми теж віддаємо шану жертвам братовбивчих польсько- українських конфліктів».
Так поляки відповіли на написаний місяць тому видатними українцями лист-покаяння. Свої підписи під ним поставили,зокрема,колишні президенти України Леонід Кравчук і Віктор Ющенко,глави церков – православної Київського патріархату Філарет та греко-католицької Святослав Шевчук.
«Просимо прощення і рівною мірою прощаємо злочини і кривди,вчинені щодо нас»,- йшлося в листі українців.
Голова Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович зауважив: «Попри важке минуле,в Польщі та Україні є багато людей,які розуміють потребу порозуміння і співпраці між нашими народами. І це добре. Погано,що таких людей поки що бракує серед нинішньої влади в сусідній країні.
Озвучена в листі українських президентів ідея встановити спільний день поминання жертв – слушна для примирення. Немає сенсу ділити вбитих,радше навпаки – пам’ять має єднати їхніх нащадків. Наш інститут подавав на розгляд українській владі ідею будівництва в Україні та Польщі двох пам’ятників порозуміння між народами. Ми б там спільно віддавали шану жертвам Волині й говорили,що більше не повторяться подібні страшні речі».
На думку польського публіциста Павела Смоленського,«давно час вести діалог взаємовибачення та примирення…Минуле має залишитися в минулому. Маємо жити сьогодні й дивитися в майбутнє. Дискусії в Польщі про Волинську трагедію виглядають як роздряпування ран. Це не сприяє покращенню відносин між поляками і українцями».
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook