Митрополит Луцький і Волинський ПЦУ Михаїл підтвердив, що цілком міг бути обраним предстоятелем Православної Церкви України, але вирішив зняти свою кандидатуру, оскільки небажання частини делегатів Об’єднавчого собору 15 грудня бачити його на чолі новоствореної Помісної Української Церкви, зокрема відповідна позиція патріарха Філарета, могли поставити під загрозу саме проведення Об’єднавчого собору. Про це він заявив під час прес-конференції 18 грудня.
Окрім митрополита Михаїла участь у прес-конференції взяли канцлер Волинської єпархії ПЦУ протоієрей Миколай Цап та парафіянин луцького монастиря Святих Архангелів ПЦУ депутат Волиньради Микола Буліга, які були разом із митрополитом Михаїлом, делегатами Об’єднавчого собору від Волинської єпархії УПЦ КП.
Згідно слів митрополита Михаїла, дилема навколо його кандидатури на посаду предстоятеля об’єднаної автокефальної Української Церкви виникла на Помісному соборі УПЦ КП, який зібрався перед Об’єднавчим собором зібрався з метою проведення процедури саморозпуску УПЦ КП.
«Для цієї процедури ми зібралися у храмі «теплої» Софії. Цей собор дуже довго не міг зібратися з причини відсутності голови собору, яким був Святіший патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Він має право скликати собор і оголосити про його рішення. Його довго не було. Коли він прийшов, то вступна його промова полягала у тому, що ми не можемо піти на собор і саморозпуститися, оскільки ми висунувши кандидатуру митрополита Епіфанія, можемо програти під час виборів предстоятеля. «Є інший кандидат, також від нашої Церкви, і він виграє», – так сказав патріарх. Тобто ще виборів не було, а патріарх фактично визнав мою перемогу. І зважаючи на те, що митрополит Епіфаній не має шансів «виграти» вибори предстоятеля, то він (патріарх Філарет) УПЦ КП розпускати не буде і на Об’єднавчий собор не йде», – такі нюанси розповів митрополит Михаїл.
Він додав, що після цього мали місце «гарячі» дискусії між ним і патріархом Філаретом, після чого частина делегатів Об’єднавчого собору від УПЦ КП (усього УПЦ КП представляли 120 чоловік), так і не досягши згоди, покинули «теплу Софію» і пішли до собору Святої Софії, де як раз мав відбутися Об’єднавчий собор, «Ми стояли на грані несаморозпуску. Провівши консультації із представниками УАПЦ та єпископами УПЦ МП, які там були присутні, я сказав, що мене шантажують, вимагають зняти кандидатури. А це нечесно і не демократично. Адже можуть усі делегати собору висувати свою кандидатуру на пост Предстоятеля». Згідно слів митрополита Михаїла, представники УАПЦ та УПЦ МП заявили, що своєю чергою, готові покинути собор.
Вже в ході Об’єднавчого собору роль своєрідного «арбітра» намагався взяти на себе голова ВРУ Андрій Парубій. Потім відбулася і розмова митрополита Михаїла із Президентом України Петром Порошенком та патріархом Філаретом. Отже, митрополит Михаїл таки погодився зняти свою кандидатуру, пожертвувавши можливістю стати предстоятелем заради майбутнього Української Церкви.
«Ніщо не заважало мені стати предстоятелем. Але постала дилема – або я стою на своєму, і діючи в рамках світського і духовного законів, йду до кінця, але в такому разі патріарх Філарет відмовляється розпускати Київський Патріархат, або собор відбувається далі. Або я і моє «его», або Україна. І вирішив, що Україна має бути понад усе, і зняв свою кандидатуру», – наголосив митрополит Михаїл.
Він додав, що бажання стати предстоятелем ПЦУ він висловлював виключно задля блага Церкви. «Я маю 50-річний план розвитку Церкви, і я з часом його вам презентую. Він передбачає об’єднання Православної Церкви в Україні та її розвиток. Але головним є те, що ми тепер маємо об’єднану Українську Православну Церкву визнану Константинопільською Церквою-Матір’ю. І це є головним досягненням, це свідчить, що ми стали нацією», – сказав архіерей.
Він додав, що факт тиску, який на нього чинив патріарх Філарета, внаслідок чого і був змушений зняти свою кандидатури ніяким чином не вплинув на його ставлення як до цього ієрарха, так і до новообраного предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія.
«Патріарх Філарет створив нашу Церкву, ми йому глибоко вдячні і він для нас лигається духовним батьком. А окремі вчинки, то окремі вчинки… Що ж до владики Епіфанія, то він є обраним предстоятелем нашої Православної Церкви в Україні, архієреєм якої я є. І я – законослухняний», – підкреслив митрополит Михаїл.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook