Конфлікт Варшава – Київ: Замість волинського виміру – львівський. На такій перспективі наголошує аналітик Юрій Панченко. Про це йдеться у його публікації «Леви з підтекстом: як зупинити розгортання нового конфлікту України з Польщею» на сайті «Європейської правди».
Панченко нагадує, «фігури двох кам’яних левів – один із ключових елементів польського військового поховання на Личаківському кладовищі, відомого за назвою «Меморіал львівських орлят». Тут, серед інших, поховані поляки, що загинули у боях проти Західно-Української Народної Республіки у 1918-1919 роки. Масштабний меморіал на цьому місці був збудований у 1920-х роках польською владою, і він досі займає помітне місце у польській новітній історії. Невипадково влада Польщі хотіла розмістити зображення Цвинтаря на нових паспортах, чий випуск було приурочено до 100-річчя відновлення державності…За радянських часів меморіал був зруйнований. Рішення про його відновлення ухвалили майже 20 років тому президенти Леонід Кучма та Александр Квасневський, хоча у Львові вистачало противників цього кроку».
Недавно (в жовтні цього року) Львівська обласна рада ухвалила резолюцію, в якій вимагає від міської влади та правоохоронних органів усунути скульптури левів з Меморіалу львівських орлят, а також визначити осіб, через яких відбулося «незаконне переміщення скульптур левів і встановлення їх на території Личаківського кладовища». Відтак заступник голови МЗС Польщі Бартош Ціхоцький, який курує український напрям, заявив, що українська сторона вже отримала офіційне попередження про негативні наслідки у разі, якщо левів справді демонтують.
Аналітик зазначає, що «у львівській владі ще на початку «скандалу з левами» говорили про можливість провокацій на меморіалі з метою вбити клин між Польщею та Україною. Але зараз і без закордонних провокаторів місцеві депутати самотужки розбурхали цей скандал до міжнародного рівня».
При цьому, підкреслює він, «момент для загострення стосунків був обраний вкрай невдало.Вже 11 листопада наш сусід святкуватиме 100-річчя відновлення державності, й новий скандал у цьому контексті буде сприйматися набагато болючіше, аніж раніше».
З іншого боку, зазначає Панченко, «можливості закрити очі і оголосити, що з Цвинтарем орлят все добре, Україна теж не має». На його думку, «найкращим виходом із ситуації, що склалася, може бути перенесення суперечки у судову площину.Звичайно, оптимальним було би звернення до міжнародних арбітрів, та за їх відсутності підійде й український суд, навіть за всіх його недоліків».
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook