Санаторій матері та дитини «Пролісок» «оселився» на Волині в лісах Ківерцівщини, на межі з Рівненською областю. Неймовірної краси природа, чисте повітря, привітний персонал та створена затишна атмосфера сприяють відпочинку, оздоровленню: хочеш, не хочеш – відпочинеш і наберешся сил.
Потрапляючи на територію санаторію доводиться «зробити великі очі», бо ж важко уявити, що на Волині є санаторій, який може приємно здивувати. Кожен чекає якоїсь «совдепії». За парканом все зроблене зі смаком та любов’ю – акуратні доріжки, викладені бруківкою, свіжовідремонтовані будівлі, по-дизайнерськи облаштовані альтанки, а ще альпійська гірка, та багато-багато квітів. Взагалі, чого-чого, а зелені тут вистачає.
За 8 місяців цього року у стінах санаторію побувало 4 тисячі людей, серед яких учасники бойових дій на сході України, постраждалі внаслідок чорнобильської катастрофи. Найчастіше до волинського санаторію приїздять гості з Києва, також серед відвідувачів є люди з Дніпра, Херсона, Харкова.
Як розповіла адміністратор Наталія Микало, серед постійних клієнтів є сім`я з Києва, яка проводить у санаторії 45 днів літа.
«В нас добре. Всі, хто побував тут хоча б раз – повертаються ще раз», – каже адміністратор.
Іноземці теж не оминають заклад, за словами працівників, доволі часто оздоровлюються у «Проліску» жителі США, Ізраїлю, Німеччини, Польщі.
Є серед клієнтів санаторію і «віпи» – після інсульту у стінах «Проліску» проходить реабілітацію відомий луцький бізнесмен, ресторатор Олег Бровін та чемпіон світу з мотокросу Анатолій Крайнов.
Санаторій складається з лікувально корпусу, басейну, трьох житлових корпусів, адміністративної будівлі, їдальні, ресторану, басейну, кафе-бару, 14 будиночків для літнього відпочинку. Постійний склад колективу санаторію нараховує 140 людей, а у «гарячу» пору штат розширюють до 250.
Найголовніше в санаторії – лікування, саме тому санаторій оснащений згідно стандартів закладів санаторно-курортного лікування. Періодично, для того, щоб «встигати» за науково-технічним прогресом обладнання оновлюють. Лікарі, які працюють в санаторії, регулярно навчаються – здобувають нові спеціалізації суміжні спеціальності, проходять курси вдосконалення і підвищення кваліфікації.
«Бо ж в санаторії ширший спектр послуг, як в лікарні», – пояснює заступник директора санаторію з медичної частини Леонід Оксенюк.
«Неможливо зробити всіх універсальними працівниками, але ми стараємось розширювати вміння наших медичних працівників. Наприклад, кожна медсестра володіє як мінімум 5 техніками масажу», – додає медик.
Його підтримує і директор оздоровниці Валентина Касарда: «Якщо є система в роботі і в навчанні, то й результат є».
Отож, розповімо детальніше про всі процедури, які чекають на потенційних відвідувачів, які хочуть трішки «підлатати» своє здоров’я. У «Проліску» вам зроблять діагностичне обстеження від «А» до «Я». Тут можна зробити ультразвукове обстеження внутрішніх органів, обстеження серця, ультразвукове обстеження суглобів і навіть сканування крові.
Для тих, хто часто страждає від застудних захворювань, хронічних захворювань органів дихання, працює соляна шахта. В соляній кімнаті сіль буквально скрізь, людина навіть дихає сіллю – це забезпечує галовий генератор, який подрібнює її на мікрочастинки та розсіює в повітрі. Таким чином сіль проникає дуже глибоко в бронхи.
Плюсом є те, що крім соляної шахти людина може зробити комплексну профілактику захворювань, відвідуючи інші процедури і цим самим збільшуючи ефект.
Масажі, лікувальна фізкультура допоможуть трішки «розім`яти» тіло. Слід зазначити, що у волинському санаторії можуть запропонувати понад десять видів масажів серед яких хіросмасаж, який називають алтерантивою ботексу та унікальна японська масажна техніка юмейхотерапія.
«Розумні тренажери» фірми «David» досить ефективні у реабілітаційних тренуваннях. Варто зауважити, що в Європі тренажери цього фінського виробника вважають найкращим для лікування проблем спини.
Як розповів лікар Олег Козак, центральний комп’ютер діагностує організм та видає заключення, тоді формується програма для заняття.
Допомогає для опорного рухового апарату і реабілітаційна клітка. Пацієнт може півгодини повисіти у повітрі за допомогою спеціальної підвісної системи, яка «розвантажує» та розслабляє м’язи.
Крім цього, у санаторії є й інші процедури для «лікування рухом», а саме тренажер Бубновського, нордична ходьба, які в поєднанні зі сучасною фізіотерапією, дають можливість безмедикаментозно ефетивно лікувати пацієнтів.
За допомогою «диво-костюму», клієнти оздоровниці можуть позбавитися від целюліту – одягнувши апарат пресотерапії (спеціальні штани і куртку), який накачує повітря під тиском і таким чином звільняє клітини від зайвої рідини та розщеплює жири.
Ще одним методом позбутися від зайвої ваги є фітобочка. Пацієнт сідає в бочку, в яку потрапляє пара, насичена аромамаслами та лікарськими травами. Виходить такий собі ефект сауни. Після фітобочки людина приймає душ, потім на неї чекає обгортання термоковдрою та натирання ефірними маслами. Перевага фітобочки – її добре переносять люди із серцевосудинними хворобами. Крім фітобочки, можна попаритися й у інфрачервоній сауні.
У оновленому ванному відділенні на клієнтів чекають різноманітні бальнеологічні процедури – гідромасажі, лікувальні та розслабляючі ванни з додаванням екстрактів хвої, розмарину, лаванди, кінського каштану.
А за допомогою термо-SPA ванни відпочиваючі можуть «порелаксувати» у стані невагомості, слухаючи заспокійливу музику. При цьому, пацієнту роблять медове або шоколадне обгортання.
Має санаторій «Пролісок» і свою мінеральну воду, яка за своїми лікувальними властивостями є аналогом відомої «Миргородської». Вода «Проліскова» допомагає при патології органів травлення (при хронічних поліциститах, панкреатитах, гастритах з пониженою чи нормальною кислото утворюючою функцією) та покращує обмін речовин. «Проліскова» допомагає не тільки тим, хто її п’є, а й тим, хто в ній купається.
До списку того, чим потрібно хвалитися в першу чергу, працівники «Проліску» можуть впевнено зарахувати свої басейни, які побудували за кошти Євросоюзу. Про це нагадує європейський прапор на одній із стін приміщення басейну. У водолікувальному комплексі є плавальний, термальний басейни, відділи для дітей та дорослих.
У мінеральному термальному басейні роблять процедури витяжки хребта. Мінеральна вода допомагає тим, що добре знімає напругу м’язів.
Особливе місце в санаторії – фітобар. Тут витає духмяний аромат волинських трав. У фітобарі готують десять видів чаїв. Всі трави працівники санаторію збирають самостійно на прилеглих територіях. Також в асортименті фітобару є киснева пінка для покращеня окисно відновлювальних процесів та дари пасіки – мед, забрус, перга.
За одним зі столиків вдалося зустріти жінку, яка радо погодилась поділитись враженнями від волинського «Проліска». Як виявилось пізніше Тамара Ващик живе в … Сполучених Штатах Америки, а в оздоровницю на Ківерцівшину приїжджає вже вдруге після рекомендації знайомих.
«Минулого року мені тут сподобалось і приїхала ще. Тепер буду приїжджати в «Пролісок» завжди і «рекламувати» його в місті Клівленд штату Огаййо, де живу вже 17 років», – сказала жінка.
До столу в «Проліску» подають все своє
Лариса Нерода, яка керує харчовим комплексом розповіла, що для приготування страв у «Проліску» використовують тільки екологічно чисті продукти з власного підсобного господарства, або від населення. Наприклад, кожного дня санаторій потребує 200 літрів молока, яке купують у місцевих жителів. До слова, люди спеціально тримають по 2-3 корови, щоб постачати молоко в «Пролісок».
«Це дає змогу нам частувати наших відвідувачів своїми вершками, сиром, кефіром, йогуртом. Люди кажуть: «Це так смачно, де ви берете ту сметану, бо вона геть як домашня», а вона ж – справді домашня», – додає Валентина Касарда.
Вражає той факт, що кожного року, працівники заморожують на зиму від 10 до 15 тонн овочів, фруктів та ягід. Станом на кінець серпня, за словами Лариси Нероди, у морозильних камерах вже є 70% потрібної на зиму продукції.
Також санаторій має пекарню та кондитерський цех.
У підсобному господарстві закладу є свиноферма, земельні ділянки, де вирощують овочі, дві теплиці. Саме теплиці своїми дарами дуже допомагають навесні, коли овочі дуже дорогі – це дає змогу зекономити кошти та готувати зі своєї продукції.
У «Проліску» – весело та цікаво
У санаторії є чим зайнятися у вільний від процедур час. І дорослі, і наймолодші відвідувачі зможуть знайти заняття для душі. Зокрема, тут організовують велопрогулянки лісом по маршрутах, складених працівниками санаторію, сплави на рафтах та байдарках річкою Путилівка. Любителі спорту можуть пограти футбол, волейбол, баскетбол, теніс, більярд. На території навіть є облаштований майданчик для міні-гольфу.
Своїми виступами клієнтів санаторію тішать артисти-аматори та колективи Волинської та Рівненської філармоній. Для зацікавлених організовують екскурсії до Києва, Львова, Луцька, Острога, Пересопниці.
«Минув ще один літній гарячий сезон для санаторію. Ми кожного року підбиваємо підсумки роботи і цьогоріч мене тішать позитивні результати. В нас ріст в межах 20-30%. Це все завдяки команді. За 8 місяців ми заробили більше 18 мільйонів гривень», – підбиває підсумки роботи директор санаторію Валентина Касарда.
Цьогріч керівництву санаторію вдалося багато зробити: відпочинкова зона та пляжна зони, пірс, бруківка, ремонт котеджу, розширення дитячого майданчика, корт, баскетбольно-волейбольний майданчик. Проте, на цьому ніхто не хоче зупинятися. Директор планує добудувати хоча б 10 будиночків і таким чином розширити кількість місць до 250.
Важко зводити кінці з кінцями, бо підприємство на повному госпрозрахунку і не дивлячись на те, що сплачуються податки, не отримує від держави жодних коштів.
Проте, багаторічний директор санаторію Валентина Касарда навіть і не думає здаватися. Вона говорить про плани, згадує, що довелося зробити, перетворюючи піонертабір на гарний санаторій, загинаючи пальці називає хороших молодих працівників поіменно…
Останнім часом тема «Проліска» часто обговорюється. Дуже дивною і неоднозначною є позиція облради – директорку, то призначають, то звільняють, то лякають перевірками. Навіть почали зявлятися «сенсаційні» матеріали в деяких ЗМІ про ніби-то корупційні схеми. Складається враження, що комусь дуже кортить зайняти місце директора, прийшовши на все готове.
«Ми вклали в цей санаторій душу, а комусь свербить на готовий хлібець. Складається враження, що політика вже настільки вмішалась, що далі нікуди. І це заважає в роботі, бо створює негатив. Стільки років роботи, стільки державних відзнак… Скільки не було керівників обласних рад, але такого не було. То оголошують оголошують конкурси, то їх відміняють… Але думаю, що ми витримаємо», – підсумовує Касарда.
Андрій ПЕТРУШКО
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook