Розповіли, звідки до нас «прийшли» тюльпани - Волинь.Правда

Розповіли, звідки до нас «прийшли» тюльпани

Показати всі

Розповіли, звідки до нас «прийшли» тюльпани

Тюльпани, одні з найпоширеніших весняних квітів – свідки багатовікової історії людства та навіть винуватці драм і банкрутства. Про це пише “Гордон”.

Батьківщина тюльпанів – Близький Схід. Уже в XI столітті ця квітка стала символом культури турків-сельджуків. В Османській імперії тюльпан вважали символом миру, спокою й оновлення. У ХV столітті в Константинополі, перейменованому після захоплення турками на Стамбул, стало популярним розведення квітів.

Саме цього часу тюльпан стає символом керівної династії Османів. Квітку зображували на фресках, фризах, керамічних плитах, предметах побуту та ювелірних виробах. Під палац султана різні сорти тюльпанів надсилали з усієї імперії. Тюльпан у середньовіччі також був популярним в Афганістані та Ірані.

У Туреччині пік популярності тюльпанів у палацовому квітникарстві був за правління Сулеймана І (1520–1566) та Селіма II (1524–1574). Цибулини квітів привозили до столиці імперії сотнями.

Фото: pixabay.com

Назва “тюльпан” пов’язана з османсько-перським словом “тюлбенд” – назвою тканини, яку використовували для головних уборів – тюрбанів. Форма квітки нагадувала майстерно повязане на голові полотно, а, за однією з версій, османи ще й прикрашали голови живими тюльпанами.

Лінгвістична форма, схожа з “тюльпан”, закріпилася і в усіх східноєвропейських мовах. Наприкінці XVI століття тюльпани з’явилися в Голландії. Після написання ботаніком Карлом Клузіусом наукової праці про тюльпани вони стали надзвичайно популярними. Цим квітам почали присвячувати свята, зображати їх на полотнах.

У середині XVII століття почалася справжня тюльпаноманія, коли попит, а, відповідно, і ціни на цибулини злетіли до небес. Тюльпани почали використовувати замість грошей. Вартість цибулини рідкісного сорту тюльпанів могла становити кілька возів пшениці, сіна, биків або срібного начиння. У центрі Амстердама досі є будинок, куплений колись за три цибулини тюльпанів.

Фото: pixabay.com

Уряду довелося врегулювати ситуацію, установивши фіксовані ціни на цибулини, у зв’язку з чим постраждали ділки, які вклали великі суми в розвиток квіткового бізнесу. Унаслідок цього тюльпани стали об’єктом ненависті, їх почали навіть знищувати.

Але традиція квітникарства в Голландії дожила і до наших днів. Сьогодні у Нідерландах розташований знаменитий парк тюльпанів – Кекенгоф, на території якого зібрано понад 7 млн. квітів.

 

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook