Волинський онкодиспансер – найменший в Україні
Волинський обласний онкодиспансер розрахований на 180 ліжок. Він найменший в Україні. Виконувач обов’язків головного лікаря Людмила Бубенова розповіла,що у 2002 році у диспансері оптимізували 40 хіміотерапевтичних та 40 гематологічних ліжок. Нині гостро стоїть питання нестачі приміщень.
Під час огляду онкодиспансеру Ігор Палиця зазначив,що в бюджеті грошей на добудову лікарні немає. Потрібно відшукати кошти,аби добудувати перинатальний центр в Луцьку. Одна із пропозицій,яку запропонували депутати,- перенести обласну лікарню «Хоспіс»,приміщення якої неподалік від диспансеру,в будівлю обласної лікарні,що в Боголюбах,на місце колишнього пульмонологічного відділення.
Кількість хворих на рак з кожним роком збільшується
За рівнем захворюваності та смертності онкопатологія змістилася з десятого місця на друге,поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи. Україна на другому місці в Європі за темпами поширення раку. Найбільше онкохворих на Волині – у Локачинському та Іваничівському районах. На першому місці – рак молочної залози у жінок,на другому – рак шкіри,третє місце – рак тіла матки.
Завідувач мамологічного відділення Юрій Малімон каже,що в містах захворюваність вища. Найбільше онкопатологій молочної залози діагностували в Любешівському районі. «До нас звертаються із занедбаними формами раку через те,що жінки невчасно ідуть за допомогою. Луцьк та Ковель теж дають невтішну статистику. Економічна криза вплинула на те,що жінки перестали звертатися до лікарів. За останні три роки на 20 відсотків збільшилися показники занедбаних форм раку молочної залози»,– каже Юрій Іванович.
Кількість хворих на рак щорічно збільшується на 2,5 відсотка. Лікарі б’ють на сполох,адже рак «молодіє». Якщо раніше онкопатологію молочної залози виявляли у жінок після 35 років,то тепер такі недуги є й у молодих дівчат 26- 28 років.
Ідеальний варіант,каже Юрій Малімон,якщо жінка після 35 років звернеться до мамолога за відсутності скарг і пройде обстеження. Після 40-45 років потрібно щороку відвідувати лікаря навіть,якщо скарг немає.
Чи вирішить ситуацію пересувний мамограф?
Нині в області функціонує 6 мамографів – два із них в онкодиспансері,по одному в Ковелі,Любомлі та Нововолинську і один пересувний,який на даний час перебуває у Володимир-Волинському районі. Обстеження ранніх форм патологій раку на пересувному мамографії дозволяє запобігти 50 % оперативних втручань. З пропозицією обладнати в області спеціальний автомобіль з мамографом та іншим обладнанням,аби він курсував селами та містечками,виступив голова облради Ігор Палиця.
«Сьогодні Фонд «Тільки разом» вже займається пошуком цих авто. В них буде не лише мамограф,а й інше обладнання. Будемо думати,як працювати з людьми. Адже мамограф їздить,а жінки на обстеження не приходять і з’являються через 4 місяці із задавненою формою раку. Необхідно здійснювати профілактичну роботу,щоб жінки не боялися обстежуватися і вести облік тих,хто прийшов і тих,хто не прийшов»
Чим лікують?
Голові обласної ради Ігорю Палиці показують сучасний лінійний прискорювач. Новому апарату півтора року. Вартість обладнання разом із комп’ютерним томографом – 18 мільйонів гривень. Його використовують для високоточної променевої терапії,що дає можливість опромінювати клітини пухлини,не пошкоджуючи здорові органи навколо.
Щодня 30 пацієнтів онкодиспансеру приходять сюди на лікування. Решту забезпечує старий апарат променевого опромінення 1979 року. Після нього у хворих виникають ускладнення,адже здорові тканини потрапляють під радіоактивний вплив.
Виконувач обов’язків головного лікаря Людмила Бубенова зазначила,що з міського бюджету на один ліжкодень виділяють 10 гривень 26 копійок. За рахунок препаратів,які диспансер отримує,згідно із програмою «Онкологія»,один день в лікарні вартує для держави 352 гривні. З бюджету фінансують харчування пацієнтів,на одного виділяють 14 гривень в день.
В онкогінекологічному відділенні після операції лежить Любов Леонова. Жінка зазначила,що на лікування вже витратила 15 тисяч гривень і це ще далеко не всі витрати. Оперативне втручання коштувало 5 тисяч,решта дороговартісні гормональні та хіміопрепарати. За таке комплексне лікування тут платять кожен зі своєї кишені.
Чи вирішить проблему новий керівник?
У лютому цього року під час засідання медичної комісії обласної ради рекомендували не продовжувати контракт попередньому головному лікарю онкодиспансера Оресту Андрусенку. Відтоді обов’язки головного лікаря виконує Людмила Бубенова. Під час зустрічі з колективом закладу голова обласної ради Ігор Палиця поділився враженнями від лікарні.
«Я чекаю від кожного із завідувачів відділення пропозицій щодо необхідного обладнання,аби ми могли визначити їх пріоритетність. Поки грошей в бюджеті немає. Дай Бог,щоб бюджет області був 150 мільйонів. Але це все одно у кілька разів менше,ніж бюджет міста. Ми постійно шукаємо шляхи наповнення бюджету. Першочергово гроші виділятимуть на здоров’я,спорт і навчання.
Також Ігор Палиця запропонував колективу наступного тижня провести таємне голосування з метою обрання свого керівника.
«Хочу,щоб ви зрозуміли,зазначив голова облради – ви обираєте керівника на 3 -5 років – людину,яка буде вирішувати ваші питання,яка буде вболівати за кожного із вас,захищати і робити все,аби вам працювалося легко і якісно. Ви повинні обрати людину,яка рухатиметься вперед разом з вами».
Пропозицію щодо нового керівника Обласного онкологічного диспансеру розглянуть також на засіданні профільної медичної комісії обласної ради,а після цього кандидатуру затверджуватиме сесія облради.
Автор публікації – Ірина Кудря
Автор фото – Юлія Савчук
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook