Невручені нагороди волинських Лицарів УПА отримали їх нащадки (ФОТО) - Волинь.Правда

Невручені нагороди волинських Лицарів УПА отримали їх нащадки (ФОТО)

Показати всі

Невручені нагороди волинських Лицарів УПА отримали їх нащадки (ФОТО)

Золоті, срібні та бронзові Хрести Бойової Заслуги через десятки років вручили племінникам, дітям і внукам загиблих волинських героїв Української повстанської армії та збройного підпілля ОУН.

Вручення нагород Лицарям ОУН і УПА, які не встигли отримати їх за життя в роки війни, їх родичам, відбулося вчора, 1 грудня, в Палаці культури міста Луцька.  На захід запросили ветеранів УОН-УПА, нащадків тих вояків, які боролися за свободу і  незалежність України.

УПА – єдина в історії повстанська армія, яка спромоглася утворити власну систему нагород і заохочень, запроваджену у 1944 р. наказом ГВШ. Перші нагороди Лицарів ОУН та УПА виготовляли за кордоном за ескізами Ніла Хасевича. Лицарі, яким вдалося емігрувати, отримали їх. А для тих, хто залишився в Україні, нагороди спробували передати нелегальними каналами. Та їх перехопив КДБ. Тож до своїх героїв нагороди не потрапили.

З метою вшанування пам’яті Лицарів ОУН та УПА Ювілейним комітетом вирішено вже в незалежній Україні відновити повстанські нагороди та вручити їх нащадкам, реалізувавши на практиці систему нагород УПА та збройного підпілля ОУН.

Утім спочатку довелося виконати велику дослідницьку роботу, адже з відомих на сьогодні  з 1102 повстанських Лицарів, нагороди для яких підписували командувачі УПА Роман Шухевич і Василь Кук, не ідентифіковано 660 осіб, Адже,  як відомо, учасники УПА та збройного підпілля ОУН діяли в умовах суворої конспірації і зазвичай використовували псевдо.

«Тільки на 26 році незалежності України ми можемо вручити ці нагороди, – каже голова Координаційної ради з вшанування пам’яті нагородження Лицарів ОУН і УПА, кандидат історичних наук Микола Посівнич, – завдяки чотирьом десяткам істориків, краєзнавців нам вдалося розшифрувати псевдо більшої половини наших повстанців і ми просимо всі нам допомогти у цьому, бо це ми робимо як громадська ініціатива».

Вручав нагороди УПА голова Волинської ОДА Володимир Гунчик: «У душах людей, які боролися за незалежність нашої держави, горіло полум’я свободи, бажання жити у вільній Україні. На жаль, все менше і менше ветеранів зараз, але все більшою має бути наша повага до них. Все більше історичних документів ми знаходимо, для того, щоб ще раз продемонструвати українцям тим, хто сьогодні знову бореться за нашу свободу, історичні подвиги предків».

Своїх власників знайшли Хрести Бойової Заслуги та Хрести Заслуги 20 волинських повстанців. Серед нагород, які отримають волиняни 1 грудня: 7 Золотих Хрестів Заслуги, 10 Срібних Хрестів Заслуги, 7 Бронзових Хрестів Заслуги. Нагороди 4 волинських повстанців за побажанням родичів будуть передані у Волинський краєзнавчий музей.

 

«Поки тільки таку кількість їх родини на сьогодні вдалося віднайти, проте пошуки інших – тривають, тож це лише перша церемонія нагородження, – зазначила представник Українського інституту національної пам’яті на Волині, обласний координатор проекту з нагородження Леся Бондарук. – Проблеми в тому що у наказах від 1944 по 1952 рік вони вказані за псевдо і нам важко ідентифікувати їх і їх родичів. Є ще одна проблема у пошуковій роботі: більшість родин постраждали внаслідок радянських репресій і їх  було вивезено, деяких з них уже не має в живих. Тому ми будемо передавати ці нагороди у Волинський краєзнавчий музей. Але прошу усіх бережно ставитися до цих відзнак і берегти їх, як родинну історію і передавайте їх з покоління в покоління разом з розповідями про предків – свідомих Лицарів України».

У планах організаторів – продовжити пошуки родичів інших героїв, а також видати двотомник із біографічними даними нагороджених Лицарів.

 

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook