21 липня на Волині та у світі: події,люди - Волинь.Правда
Показати всі

21 липня на Волині та у світі: події,люди

День народження у цей день відзначає директор департаменту інфраструктури та туризму ОДА Іван Мирка. Щиро вітаємо!

21 липня в історії:

365 – землетрус частково зруйнував одне із семи див світу – Александрійський маяк. Остаточно маяк був зруйнований у результаті чергового землетрусу в 1375 р.

1542 – Папа Римський Павло III заснував Римську інквізицію для боротьби з протестантизмом.

1773 – Папа Римський Климент XIV видав буллу про заборону Ордену єзуїтів.

1774 – підписано Кючук-Кайнарджийський мирний договір між Російською та Османською імперіями, який завершував російсько-турецьку війну 1768-1774 рр. і встановлював незалежність Кримського ханства.

1798 – у битві біля пірамід у Гізі генерал Наполеон Бонапарт завдав поразки 60-тисячній армії мамелюків і через кілька днів увійшов у Каїр.

1831 – інавгурація Леопольда I, першого короля Бельгії.

1904 – завершено будівництво Великої Сибірської магістралі, яке тривало 13 років. Офіційне відкриття залізниці відбулося 1 січня наступного року.

1918 – кримські татари звернулися до Німеччини з проханням оголосити окупований Крим татарським ханством.

1919 – у Кам`янці-Подільському за наказом Симона Петлюри контррозвідка заарештувала членів Головного повстанського штабу, які провадили переговори з лідерами політичних партій. За кілька днів повстанські отамани були звільнені, загін обеззброєний та виведений з міста.

1925 – СРСР приєднався до Міжнародної метричної конвенції.

1940 – рішенням Рійгікогу (парламенту) проголошена Естонська Радянська Соціалістична Республіка, у Литві Народний сейм проголосив створення Литовської РСР, а в Латвії за рішенням сейму постала Латвійська РСР. Три парламенти звернулися до Верховної Ради СРСР з проханням про прийняття до складу Союзу РСР. В умовах окупації радянськими військами це стало можливо через тиждень після того, як у всіх трьох країнах на виборах здобули перемогу прокомуністичні “блоки трудового народу” – єдині виборчі списки, допущені до виборів.

1941 – політична служба ОУН(б) підготувала відповідь на заяву рейхсміністра закордонних справ, ніби проголошення незалежної Української держави «не має жодного конституційного значення». У документі ОУН(б) зазначалося, що державна самостійність України не підлягає дискусії, тому «проголошення української державності у Львові – це вже існуючий і довершений факт. Всі акти з цього моменту виконуються від імені Української держави. Це торкається усієї української, вже визволеної, національної території».

1944 – американські війська висадилися в західній частині острова Гуам у Тихому океані. Початок битви за Гуам.

1944 – Сталін підписав декрет про депортацію з Кавказу 86 тисяч турків-месхетинців і курдів.

1953 – телевізійна прем`єра фільму-опери Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм» виробництва Київської кіностудії.

1954 – у Женеві підписані угоди про поділ В`єтнаму на Північний і Південний.

1956 – у Києві відбулося відкриття Українського державного цирку. Перша програма цирку підготовлена під керівництвом П. Маяцького.

1963 – Папою Римським обраний Павло VI.

1966 – в УРСР створено Державну республіканську бібліотеку для дітей.

1969 – американські астронавти Ніл Армстронг та Едвін Олдрін в рамках польоту корабля “Аполлон-11” вийшли на поверхню Місяця. Перший “маленький крок” на штучний супутник Землі ступив 38-річний Армстронг. Астронавти встановили на Місяці прапор США.

1970 – завершено будівництво Асуанської греблі в Єгипті,яке тривало 11 років.

1983 – на радянській антарктичній станції “Восток” зареєстрована найнижча температура на планеті – мінус 89,2 градуса за шкалою Цельсія.

2007 – в Індії за результатами виборів новим президентом уперше за 60-річну історію незалежності країни стала жінка. Пратібха Патіль здобула майже дві третини голосів виборців.

2009 – у селі Молочки Чуднівського району працівники СБУ й ГПУ затримали Олексія Пукача – колишнього генерала, екс-начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС, який у 2000р. вбив журналіста Георгія Гонгадзе. З`ясувалося,що Пукач весь цей час жив в Україні,займався сільським господарством.

21 липня народились:

1414 – Сікст IV (Франческо делла Ровере), Папа Римський у 1471-1484 рр. За ініціативою Сікста IV у Ватикані побудована й 1483 р. освячена капела, яка носить його ім`я – Сикстинська. За його ініціативою в Римі відкрився перший у світі публічний музей — капітолійський.

1620 – Жан Пікар, французький астроном. Він перший точно визначив дугу меридіана, встановивши в такий спосіб розмір Землі. Він також дійшов висновку, що наша планета не має точної форми кулі.

1882 – Давид Бурлюк, художник і поет-футурист українського походження (вірші писав російською мовою), теоретик мистецтва, критик і видавець. Уродженець хутора Семиротівщина Лебединського району; із 1920 р. жив у Японії, із 1922 р. до смерті – у США.

1897 – Василь Соколовський, радянський воєначальник, маршал, Герой Радянського Союзу.

1898 – Георгій Лангемак, радянський учений, інженер, конструктор порохових ракет, творець снарядів для “Катюші”. Уродженець Старобільська на Луганщині.

1899 – Ернест Хемінгуей, американський письменник, лауреат Нобелівської премії.

1906 – Олена Теліга (Шовгеніва), українська поетеса, літературний критик, громадська й політична діячка – активістка ОУН (страчена нацистами).

1929 – Вія (Аліда) Артмане, радянська і латиська акторка театру й кіно.

21 липня іменини святкують: Прокопій,Кирило,Панкратов

21 липня вшановується пам`ять святого великомученика Прокопа. У народі святого Прокопа називали Жнивником, оскільки у цей час починали в`язати снопи. Також у цей день відзначається свято Казанської ікони Божої Матері. У народі говорили: «Хто на Казанську одружиться,щасливий буде», тому в цей час справлялось багато весіль. По цьому дню судили про найближчу зиму: «Що Казанська покаже, те й зима скаже». З 21 липня починається найсильніша спека.

До уваги читачів: якщо ви хочете привітати близьких чи рідних з Днем народження,надсилайте поздоровлення та фото іменинників на електронну пошту «Волинської правди» (vpravda@gmail.com).

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook