Тут народжується майбутнє: репортаж з луцького пологового (ФОТО) - Волинь.Правда

Тут народжується майбутнє: репортаж з луцького пологового (ФОТО)

Показати всі

Тут народжується майбутнє: репортаж з луцького пологового (ФОТО)

Якщо послугуватися словами відомого  барда Булата Окуджави: «Всі хочуть, щоб що-небудь відбулося, але всі бояться, як би чогось не трапилося», то це про медицину.  Тільки лінивий, як то кажуть, зараз її не критикує. І, очевидно, не безпідставно.  На те є і об’єктивні, і суб’єктивні причини. І є два об’єктивні критерії якості надання медичних послуг: кількість померлих і тривалість життя.

Україна  знаходиться на 44-у місці у світі за тривалістю життя населення – 71 рік. На першому місці Швейцарія, де живуть приблизно 83-84 роки, у Європі – 77-78. Тобто українці не доживають майже 5-8 років. Показник тривалості життя пов’язаний із соціальними, економічними факторами і, зокрема, з ефективністю роботи медичної галузі. Тому і назріло питання реформування медичної галузі.

Депутати прийняли відповідний Закон і зарясніли сайти та шпальти газет, ефіри радіо і телебачення суперечливими заголовками. Наприклад, «Пологи будуть платними», «Держава гарантує безплатні пологи»,  «Скільки заплатять родини за пологи», «Медреформа не передбачає оплату за пологи» і багато іншого. В офіційному документі читаємо: «У межах програми медичних гарантій держава гарантує громадянам, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України, та особам, яких визнано біженцями, або особам, які потребують додаткового захисту, повну оплату за рахунок коштів держбюджету необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, пов’язаних з наданням: екстреної, первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) та паліативної медичної допомоги; медичної реабілітації; медичної допомоги дітям до 16 років та медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами».

Буде це, треба розуміти, ще через два роки, але, за інформацією МОЗ у 2018 році будуть запроваджуватися пілотні проекти. Визначаться  окремі лікарні і певні території, де намагатимуться запровадити медичну реформу у такому вигляді, як вона працюватиме у 2019-2020 роках. Після цього буде обраховано вартість кожної послуги, розглянуто, скільки грошей є у держави і порівняно з тим, скільки таких послуг потрібно надавати щорічно. Світовий досвід щодо цього  є.  Медичну революцію у Польщі почали саме з пологових відділень. Тут впровадили державне страхування, яке діє поруч із приватним. Все, що входить у базовий пакет пологів, надається безплатно. І безплатно  народжують, незалежно від громадянства.

Отож, в Україні розпочнуть з пілотного проекту, хоча це вже було у вітчизняній медицині і не завжди результативно. Цього разу, можливо, для проекту цілком підійде комунальний заклад « Луцький пологовий будинок.» Він  не поступаються європейським, облаштований сучасним новим обладнанням, відремонтовані палати сяють чистотою і комфортом.

У найбільшому пологовому будинку області щодня народжується з десяток діток. За 9 місяців цього року проведено 3200 пологів. Найбільше народжують лучанки  (47,3% ), з усіх куточків  області сюди приїздять народжувати – 45,2%, з інших областей – 7,5 %. .Лікарі кажуть, що найбільше пологів було у 2014 році – тоді народилося 4875 діток.

Колектив налічує майже 600 працівників, з них 101 лікар. Комунальний заклад складається з 9 відділень на стаціонарі, клініко-діагностична лабораторія та чотири відділення Жіночої консультації та Центр планування сім’ї.

«В медицині працювати будь-хто не може , це особлива професія, в якій важливо  професіоналізм в першу чергу, і моральність, найкращі людські якості, – ділиться переконанням  Галина Володимирівна Бондарук,  заступник головного лікаря з медичної частини.- Ми завжди придивляємося до тих інтернів, які у нас проходять практику. Так, професія не завжди вдячна, бо ти хочеш небо прихилити, але не завжди так виходить. Ми зробили все можливе, щоб у Луцькому пологовому будинку  була особлива атмосфера очікування радості, комфорту, довіри та безпеки.  Наше завдання – зробити так, щоб  жінка, коли приходить до нас, не боялася пологів, щоб вона була впевнена , що тут їй допоможуть і нададуть найякіснішу допомогу».

Луцький клінічний пологовий будинок – заклад якісного обслуговування. Такий статус лікарні був присвоєний в 2010 році керівництвом міжнародного українсько-швейцарського проекту «Здоров’я матері та дитини».

У цьому медзакладі віддають перевагу природним пологам з найменшим використанням медикаментів. Навіть кесарів розтин роблять переважно планово, за показаннями, а історію кожної пацієнти, якій призначили подібне хірургічне втручання, вивчає особисто головний лікар.

Стіни в палатах прикрашені фотографіями малюків, репродукціями Гапчинської, а з радіоприймача лунає музика. На стендах інформація, як жінка може себе вести в пологах, як дихати, яку позу прийняти, поряд досвідчена акушерка, яка підтримає, порадить, допоможе. Є фітбол, ванна з теплою водою, шведська стінка, спеціальний стілець для потуг – жінка сама обирає, як їй зручніше зняти больові відчуття. Тому у пологовому будинку народження малюків проходять в спокійній атмосфері за участю рідних.

Для лучанок пологи безплатні.  Одні  обходяться міському бюджету в 7 тисяч гривень. На тих, хто не з Луцька, кошти з міського чи державного бюджетів не передбачені.   Для цього існує муніципальна каса. Ці кошти йдуть на дофінансування закладу: придбання  ліків,  ремонт обладнання, меблів, УЗД.

Рік тому міська влада пообіцяла лучанам, що знайде кошти, аби відремонтувати єдину в обласному центрі жіночу консультацію. І поетапно проводила ремонт, розпочавши його з 4-го поверху. У березні цього року було  оновлено  3-й поверх, у жовтні – другий. Ремонту чекає ще перший поверх,  підвальне приміщення та вхід у консультацію. Щодня тут проходять обстеження більш як півсотні майбутніх мам.

При «Жіночій консультації», у відділенні патології вагітності працюють школи майбутньої мами. Жінки разом з майбутніми татусями збираються в затишних кімнатах, спілкуються з лікарями, акушерками .

Перший офіційний документ дитини – свідоцтво про народження щасливі батьки можуть отримати відразу ж після народження малюка.

Велике навантаження на працівників КЗ «Луцький пологовий будинок». Тому всі в очікуванні  на відкриття обласного перинатального центру, який  стане до ладу наступного року. Принаймні, так пообіцяв прем’єр –міністр, який нещодавно оглянув новобудову.  Перинатальний центр у Луцьку будують уже 16 років.

“Поки всі очікують нових змін у медичній галузі, ми працюємо у звичному режимі”, – каже головний лікар КЗ “Луцький клінічний пологовий будинок” Михайло Токарчук.

За часи незалежності Україна змінила 18 міністрів охорони здоров’я, але не змінила систему охорони здоров’я. Як буде цього разу—поживемо-побачимо. Принаймні,  очевидним залишається факт, що діти в Україні будуть народжуватися і і працівникам Луцького клінічного пологового будинку не забракне роботи.

Спілкувалася Ольга Кононенко

 

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook