Спека становить загрозу для здорових людей, а не лише для тих, у кого слабка серцево-судинна система. Про це інформує Волинський обласний лабораторний центр.
Найголовніше в літню спеку — не виходити без зайвої потреби на вулицю. Якщо ж цього ніяк не можна уникнути, необхідно при виході на вулицу вдягнути просторий легкий одяг з натуральних матеріалів світлих кольорів із широким комірцем. Вузький та обтягуючий одяг, особливо із синтетичної тканини, створює ефект термосу ускладнюючи теплообмін тіла. Просторий одяг забезпечує максимальний захист тіла від прямих сонячних променів та постійний рух повітряного прошарку над шкірою, що створює постійну теплоізоляцію. Важливими аксесуарами залишаються головні убори, скляні сонцезахисні окуляри та парасолі.
Якщо є можливість — бажано обмежити до мінімуму перебування в міському транспорті.
Також краще відмовитися від занять спортом. Фізичні навантаження збільшують теплообмін у п’ять разів, що може привести до обезводнення організму.
Жінкам бажано не користуватися в спекотну погоду косметикою, особливо пудрою і тональними кремами. По-перше, вони ускладнюють шкірі дихання, а по-друге, як наслідок, збільшується потовиділення і ефект від макіяжу стає прямо протилежним бажаному. Чоловікам, у свою чергу, варто відмовитися від краваток і ременів.
Багато людей рятуються в спеку за допомогою кондиціонерів. Це, безсумнівно, досить корисний винахід людства, але користуватися ним потрібно обережно. Наприклад, важливо пам’ятати, що різниця температур між приміщенням і вулицею не повинна перевищувати 10 градусів. Крім того, кондиціонер періодично потрібно вимикати і провітрювати приміщення.
Якщо у вашому офісі або квартирі немає кондиціонера, поставити на стіл акваріуми, можна навіть без рибок, тому що головне в таку спеку — постійні випари в непровітрюваному приміщенні.
Врятуватися від спеки й освіжити організм допоможуть водні процедури. Це не означає, що потрібно купатися в брудних водоймищах і місцевих фонтанах. Але гуляти біля води, частіше обполіскувати руки й обличчя, а також приймати душ двічі на день — необхідний мінімум у літню спеку. Дієвим засобом є прохолодний душ. Купання та водно-повітряні процедури на відкритому повітрі необхідно проводити виключно у відведених та належним чином обладнаних для цих цілей місцях із дотриманням правил безпечного поводження на воді, уникаючи годин обідньої спеки.
Також необхідно пити більше рідини, найкраще вода із соком лимона, теплий зелений чай без цукру, компоти й морси, негазована вода до 2,5 л, можна прохолодні, але не холодні. Слід уникати газованих і солодких напоїв, а особливо алкогольних.
Важливим чинником щодо підвищення витривалості організму є правильний режим харчування. В спеку важливими пунктами є не тільки зниження калорійності їжі та збільшення кількості рідини, а і правильний розподіл їжі на протязі дня – потрібно розподілити основний об’єм та калорійність їжі, головним чином, на сніданок та вечерю, розвантаживши обід.
У спеку рекомендується вживати менше висококалорійної їжі. Серед продуктів перевагу слід надати морепродуктам, овочам, фруктам, ягодам та традиційним напоям, адже солодка газована вода не тільки не втамовує спрагу, а і становить небезпеку для вуглеводного обміну.
Хворим на серцево-судинні захворювання бажано носити з собою лікарські засоби, такі як «Корвалол», «Валідол» і «Нітрогліцерин».
Якщо ви все-таки перегрілися і після тривалого перебування на сонці відчуваєте перші симптоми теплового удару — нудоту, запаморочення, обличчя набуло червоного або блідого відтінку, а перед очима «літають мушки» — негайно викличте швидку медичну допомогу, а до її прибуття, або за відсутності такої можливості потрібно застосувати заходи першої допомоги:
— необхідно усунути етіологічний чинник – вплив тепла: негайно зайдіть в прохолодне кондиціоноване приміщення. Такими приміщеннями можуть бути торговельний центр, кінотеатр і т.п.;
— зніміть тісний одяг, розв’яжіть краватку, зніміть взуття;
— оберніться вологим простирадлом або ввімкніть вентилятор;
— якщо є можливість, прийміть прохолодний душ або ванну;
— так само, для зниження температури тіла можна прикласти до області шиї, спини, пахв мішечки з льодом;
— внаслідок втрати солей із потом рекомендується випити 1 літр води з додаванням 1-2 чайних ложок солі;
— при тепловому ударі у жодному випадку не пийте алкогольні напої і напої з високим вмістом кофеїну (чай, кава, капучино), оскільки вони порушують терморегуляцію організму.
Пам’ятайте! На дітей спека має не менш негативний вплив, ніж на дорослих, особливо це стосується дітей до 3-х років. Тому всі описані вище заходи безпеки для малюків ще актуальніші, ніж для дорослих. Відпочинок у місті влітку після роботи краще планувати у паркових зонах, місцях, де більше зелені та менше асфальту. Тут значно комфортніше можна себе відчути спекотного літа.
Нехай сонце подарує вам безліч яскравих фото замість червоних опіків. Дотримуйтесь простих правил порятунку від спеки та радійте життю.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook