Які прорахунки та успіхи України в міжнародній політиці в 2017 році? З цього приводу розмірковує на УНІАНі дипломат і політолог Олександр Хара, директор департаменту міжнародних багатосторонніх відносин Фонду «Майдан закордонних справ». Водночас він висловлюється і щодо викликів 2018 року.
На переконання Олександра Хари, «ключовою подією 2017 року став прихід до влади у Сполучених Штатах Америки Дональда Трампа. Враховуючи його пропутінську риторику, всі хвилювалися, що з його приходом політика США докорінно зміниться, а всі важливі для України дії (політична та санкційна підтримка, підтримка в сфері безпеки) будуть згортатися». Однак, наголошує він, «з одного боку, Україна стала подразником у внутрішньополітичному житті США, а з іншого — у Штатах відбувається певне змагання, хто більше допоможе Україні, хто більше захистить її у нерівному протистоянні з Росією».
Експерт нагадує, що «дозвіл США на постачання Україні летальної зброї не варто сприймати як виключно перемогу української дипломатії… Головну роль тут відіграли внутрішньополітичні чинники в самих Штатах».
Що стосується подій у Європі, то, на його думку, «дуже добре, що там була зупинена хвиля «правих» урядів і «правих» парламентів». Хара також уточнює, що посилення позицій РФ на Близькому Сході «для нас погано, тому що так Крим стає для Росії ще більш важливим і потрібним, аби утримати владу у Середземномор’ї і вплив на Близький Схід».
Крім того, переконаний він, «погано, що українська сторона не спромоглася запропонувати певну альтернативу Мінським домовленостям. Вони не працюють, це очевидно, і ще далі заводять ситуацію у глухий кут. Добре, що пан Макмастер, радник з питань національної безпеки, і пан Меттіс, міністр оборони США, дуже добре знають, що таке Росія, і дивляться на Україну не лише як на країну, яка хоче жити за західними цінностями і бути частиною західної цивілізації, але й розуміють, що ми є фронтовою лінією з Росією. Вони розуміють, що Україну треба підтримувати».
Також, на думку Хари, «негативом є повільні зміни в Україні, корупційні скандали, поява нових паперів про офшори — Панамських та Райських, де пролунали імена наших високопосадовців. Це все створює навколо України негативне тло».
Він констатує: «Наш Президент і міністри постійно говорять про «європейських союзників», «західних союзників»… Нічого подібного — союзників зараз в України немає. Бо «союзництво» — це не просто певний евфемізм, а певний рівень взаєморозуміння, довіри, який підкріплений документами. І в разі певних обставин союзники мають прийти на допомогу фінансами або зброєю,
вони готові за нас воювати».
У цьому контексті, підкреслює експерт, «спостерігається суттєве погіршення відносин України із сусідами (така тенденція збережеться й наступного року). Причиною такої ситуації є те, що у Польщі, Угорщині та інших країнах при владі перебувають сили, які спекулюють на українській темі. А на неї реагують певні електоральні ніші, потрібні тим, хто при владі. Тому і Польща, і Угорщина будуть для нас складними партнерами».
На переконання Хари, «наступний рік покаже, чи подолаємо ми цю кризу, чи змінюватимемо свої підходи, або ж продовжуватиметься видавання маленьких речей за перемоги. Передусім це стосується сфери боротьби з корупцією і Порошенка, який зараз у центрі цієї системи. Тож наші внутрішні проблеми, якщо їх не вирішувати, будуть стримуватимуть наші можливості у зовнішній і безпековій політиці. Перемога над нашим ворогом, Російською Федерацією, і встановлення кращих взаємин із нашими партнерами — готується в Києві».
Також З іншого боку, в цьому є і українська провина, оскільки не були скоординовані дії у внутрішній і зовнішній політиці. Отже, 2017 рік був не надто легким для нас. Але наступний теж буде таким, оскільки не накопичувалися позитивні зміни в країні.
Олександр Хара, дипломат
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook