Архімандрит УПЦ МП Кирило Говорун – знаний богослов, професоро університету Лойола-Мерімаунт у Лос-Анджелесі, в минулому – науковий співробітник Єльського та Колумбійського університетів. В інтерв’ю для «Лівого берега» він висловися щодо процесу формування нової Помісної церкви.
«По-перше, це історична подія, яка дала поштовх, поклала початок нової церкви. Я б назвав це початком початку. З одного боку, ця подія стала завершенням процесу, який розпочався у 1917-му році, з зародження українського автокефального руху. Але під цим періодом підведено риску і покладено початок нового», – зазначає архімандрит.
На його думку, «період до грудня 2018 року – це був період кількісної автокефалії, яка виборювалась просто як можливість незалежності для України. Після грудня 2018 року – це період якісної автокефалії, наповнення автокефальної форми певним змістом. І цей зміст з самого початку не є заданим, не є запрограмованим. Тепер все залежатиме від самих українських церков. І від українського суспільства».
Кирило Говорун вважає, що «стартові умови для цього процесу не є дуже позитивними. Вони могли бути такими, якби, на мою думку, українські церкви, насамперед, Київський патріархат, чітко дотримувалися засад соборності. Світською мовою – демократичних процедур. Зокрема тих, що передбачають повагу до вибору учасників Собору. Така повага до вибору і до точки зору кожного з учасників Собору могла б закласти підвалини для якісних перетворень у церкві в майбутньому. Як у державі: якщо вибори демократичні і прозорі, значить політичний процес більш-менш здоровий. Якщо починаються маніпуляції з правом вибору, політичне життя буде розвиватися неправильно. В церковному житті все працює так само».
За припущенням архімандрита, те, що Православна церква України перебуватиме наразі в статусі митрополії, допоможе її визнанню. «Тому що набагато простіше визнати митрополію, аніж патріархат. Адже треба домогтися також визнання з боку тих церков, які самі хотіли б стати патріархатами, але так і не стали. І які просто через заздрощі можуть не визнавати статус патріархату за українською церквою», – пояснює він.
Богослов торкнувся і ролі владики Епіфанія. «Я сподіваюся, що він стане, по-перше, самостійною фігурою, зможе дистанціюватися від тих, з ким його асоціюють. По-друге, він налагодить стосунки з усіма фракціями всередині бувшого Київського патріархату. Якщо йому вдасться налагодити діалог з групами тих, хто був проти нього всередині Київського патріархату і в інших церквах, які влилися в нову церкву, діалог з греко-католиками та іншими релігійними громадами в Україні, то стане успішним предстоятелем», – зазначає Кирило Говорун.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook