Тарифи на газ зміняться: Уряд планує скасувати державне регулювання - Волинь.Правда

Тарифи на газ зміняться: Уряд планує скасувати державне регулювання

Показати всі

Тарифи на газ зміняться: Уряд планує скасувати державне регулювання

Починаючи з 1 квітня в Україні повинен бути скасований встановлений Кабміном межа ціни на газ для населення в 6,99 грн / куб м. За прогнозами експертів, після цього ціни обов’язково зростуть – але з 1 травня уряд вже готується ввести новий механізм соціального захисту. Про це пише видання UBR.

Соціальний захист полягатиме в річних контрактах з фіксованою ціною, які будуть зобов’язані пропонувати споживачам все газопостачальні компанії. При цьому підприємства не будуть обмежувати в рівні цін. Таким чином ініціатива допоможе убити двох зайців – зберегти ринкове ціноутворення, важливе для МВФ, і при цьому дати домогосподарствам можливість економити і прогнозувати свої витрати.

Задумка викликала багато питань, головне з яких – як все-таки розраховувати ціну газу на майбутній рік і чи буде такий тариф вигідніше місячного. З іншого боку, в цю ж п’ятницю, 5 березня, уряд може прийняти інше рішення – куди більш революційний і важливе для ціноутворення на ринку газу.

Мова про передачу газу українського видобутку на потреби населення і ТКЕ, раніше вже пропонувалося депутатами, а в середу, 3 березня, підхоплене Міненерго і КМУ.

Зміни будуть введені постановою Нацкомісії, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики та ЖКГ (НКРЕКУ), проект якого вже опублікований . Розгляд призначено на найближчу п’ятницю.

Документ зобов’язує постачальників до 25 квітня розмістити на своїх сайтах річні тарифні програми з фіксованою ціною на природний газ, які будуть діяти з 1 травня цього року по 30 квітня наступного. Змінювати умови і ціни річного контракту постачальникам не можна – як і припиняти його дію до закінчення терміну.

Тим часом постанова не забороняє компаніям пропонувати інші тарифи, в тому числі і на місяць.

Раніше “Економічна правда” з посиланням на джерело в уряді писала , що там бачать можливість для економії споживачів в наступному: вони зможуть переходити з річного тарифу на місячний в літній період, під час падіння цін на газ, а потім, коли взимку вони ростуть, повертатися до річного (відзначимо, що частина заяв джерела видання – в тому числі про те, що річні тарифи будуть введені вже з 1 квітня, – не підтвердилися).

Виходячи з тексту документа, клієнт дійсно може вільно переходити з тарифу на тариф, але для цього йому необхідно заново подати заяву про приєднання до договору. Згідно з діючими правилами, постачальник повинен розглянути заяву протягом 20 днів, але може і відмовити в його задоволенні.

Через це, припускають експерти, укладаючи річний контракт потрібно розуміти, що вийти з нього буде складно. 

При цьому влітку ціна на європейських біржах опускається до 4 грн / м 3 , а за річним контрактом я повинен буду платити, наприклад, 7грн / м 3 і в ці місяці “, – зауважив експерт з питань енергетики Валентин Землянський.

Директор з досліджень аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович вважає, що компанії не тільки не захочуть приймати заявки клієнтів на перехід, але і будуть змушені відхиляти їх.    

Уявіть – до газопостачальної компанії посеред зими приходить ще кілька сотень тисяч нових клієнтів, які хочуть купувати газ за річним тарифом. Це означає, що їй терміново потрібно знайти на ринку додаткові обсяги, купити їх дорожче, а продати – дешевше “, – говорить Ніцович .

Формувати ці запаси заздалегідь – означає, навпаки, закладати ризик не продати газ в накопичених обсягах. Тому, припускає експерт, в переговорах з урядом постачальники будуть наполягати на виключенні для споживачів права переходу з тарифу на тариф, а також від одного постачальника до іншого, посеред контракту.

Як вважають експерти, найбільш складним питанням реформи залишається методика визначення ціни в річному тарифі.

Якщо, наприклад, взяти за основу річного тарифу останні 6 місяців ціни газу, то це будуть найвищі ціни. Якщо відштовхнутися від нинішніх цін і до серпня – вони будуть найнижчими в річному вимірі “, – прокоментував глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

На думку директора спеціальних проектів науково-технічного центру “Психея” Геннадія Рябцева, всі учасники ринку, крім “Нафтогазу”, що має ексклюзивний доступ до ресурсу державної компанії “Укргазвидобування” (УГД), зараз не мають можливості для мінімізації ризиків від неправильного визначення середньорічної ціни .

А раз не мають – вони будуть завищувати ціни. В результаті збільшитися розрив між цінами” Нафтогазу “і іншими учасниками ринку, що прискорить відтік споживачів до збутових компаній НАКу. Але ніякої вигоди споживач не отримає. Методика визначення ціни залишається непрозорою та незрозумілою – з прив’язкою до імпортного паритету (європейським хабам – прим. ред.), з засекреченої вартістю газу внутрішнього видобутку “, – підкреслив проблему Геннадій Рябцев.

Як вважає експерт, знизити вартість газу можна тільки “Відв’яжіть” формулу його ціноутворення від європейських хабів – це необгрунтовано і з тієї точки зору, що українське населення споживає для побутових потреб газ власного виробництва.

Цю проблему вже запропонував вирішити т.в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко. За його ініціативи КМУ доручив Мінекономіки (акціонеру “Нафтогазу”) забезпечити оптовий продаж як тепловикам, так і постачальникам газу для населення, за фіксованою ціною з 1 квітня цього року по 30 квітня 2022.

Якщо УГД безпосередньо продаватиме газ постачальникам, а через них населенню і ТКЕ, то я готовий підписатися під річний контракт. Ідеально, щоб ТКЕ отримували необхідний їм газ по формулі через ПСО – умовно 4-5 грн / м 3 . А весь інший газ , близько 7,8 млрд м 3 з 14,2 млрд м 3 загального видобутку УГД, вони б продавали на ринок газсбитам. У свою чергу, їх ціни були б нижчими при конкуренції “, – вважає Олег Попенко.

Якщо в квітні уряд не продовжить постанову про обмеження граничних значень в тарифі 6,99 грн / м 3 – або не доб’ється розподілу газу УГД між усіма учасниками ринку – тоді постачальники піднімуть вартість послуги вже з 1 квітня.

Як вважає експерт з питань енергетики Сергій Дяченко, найбільші постачальники – регіональні газсбити і “Нафтогаз” – при формуванні ціни будуть орієнтуватися не стільки на рівень своєї маржі, яка, виходячи з собівартості споживаного населенням газу українського видобутку в $ 30-50 / 1 тис. М 3 , “виходить з багатьма нулями”, скільки на котирування європейських енергетичних хабів.

Таким чином, припускає Валентин Землянський, ціни газопостачальних компаній в квітні підскочать до рівня в 7,5-8 грн / м 3 .

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *