Страсна субота: історія, традиції, прикмети - Волинь.Правда

Страсна субота: історія, традиції, прикмети

Показати всі

Страсна субота: історія, традиції, прикмети

Що можна їсти у Велику субботу
До появи в небі першої зірки, як правило, в Страсну суботу дотримується суворий піст. Багато віруючих вважають за краще утриматися в цей день від прийому будь-якої їжі.
 
Якщо ж з якихось причин віруючий не дотримується посту, то в Страсну суботу допускається прийом рослинної їжі, в тому числі і гарячої, наприклад, овочевий суп.
 
Однак за церковним статутом, в цей день належить тільки сухоядение. Тобто їжа не повинна містити навіть рослинного масла. Воно дозволяється тільки у виняткових випадках. До третьої години ночі наступного воскресіння заборонена будь-яка скоромна (жирна) їжа. Під забороною також спиртні напої.
 

 
Що робити в Страсну суботу
Велику суботу в народі називають Тихою суботою, так як в цей день не прийнято веселитися і розважатися, варто утриматися і від різних сварок. Великим гріхом вважають в цей день лихослів`я і лайку, тому потрібно стежити за своєю мовою. Ще одна назва Великої суботи — Крашальна п`ятниця — говорить про те, що пора братися за підготовку крашанок на Великдень.
 

 
Суботнім вечором віруючі, залишаючи вдома на столах «мале» частування, збираються в церквах і соборах на вечірню службу, в 12 ночі починається хресний хід, після якого служба триває. Прийшовши додому, віруючі куштують паски і лягають спати. І тільки пізно недільного ранку починається справжнє свято.
 

 
Щороку в суботу перед Великоднем в Єрусалимі відбувається сходження Благодатного вогню. Багато тисяч паломників збираються в цей день в храмі Воскресіння Христового, щоб спостерігати одне з головних чудес православної церкви. Переказ стверджує, що рік, коли Благодатний вогонь на зійде на землю, стане останнім перед Страшним судом.
 

 
Прикмети в Велику субботу
 
У цей день великим гріхом вважається сміятися і веселиться. У народі кажуть, що хто буде сміятися в Страсну суботу, той весь наступний рік буде плакати.
 
Як і в попередні два дні, в суботу перед Великоднем нічого не можна віддавати з дому, хто б у вас що не просив. Таким чином ви можете віддати своє здоров`я, благополуччя, удачу.
 
У цей день можна прибирати могилки на цвинтарі, однак поминати в суботу не можна.
 
Якщо погода у Велику суботу буде теплою і ясною, то і літо буде жарке і посушливе. А якщо в цей день холодно і дощитиме, то і літо буде прохолодним.
 
Також, згідно з прикметою, неспання в ніч на Великдень сприяє міцному здоров`ю, гарному врожаю, дівчатам допоможе бути щасливими в заміжжі, а юнакам обіцяє вдале полювання.
 
 

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook