Сьогодні – свято Собору Архістратига Михаїла і Небесних ангельських сил - Волинь.Правда

Сьогодні – свято Собору Архістратига Михаїла і Небесних ангельських сил

Показати всі

Сьогодні – свято Собору Архістратига Михаїла і Небесних ангельських сил

21 листопада (8 листопада за старим стилем) Православна і Греко-Католицька Церкви відзначають свято Собору Архістратига Михаїла і чесних Небесних Сил безплотних. Цим святом Церква вшановує ангелів – духовних, безсмертних розумних істот, створених Богом для служіння Йому, прославлення Його імені та виконання Його волі.

Саме слово ангел (ἄγγελος) з грецької означає «вісник», що вказує на одне зі служінь ангельських – бути вісниками Божої волі. Ангели були створені ще до початку творіння Богом матеріального світу, і у першому реченні Біблії: «Спочатку створив Бог небо і землю» (Бут. 1,1), під «небом» розуміється саме духовний ангельський світ. Про ангелів, їх служіння та пов’язані із ним події у Святому Письмі є багато свідчень, а слова 103 псалма «Творяй ангели своя духи, і слуги своя пламень огненний» (Пс. 103, 4) вказують і на творіння ангелів.

Один з Отців і Вчителів Церкви, Діонісій Аеропагіт присвятив цілий твір опису Небесної ієрархії ангелів. Так, Ангельські сили поділяються на три ієрархії, а кожна з них, відповідно – на три чини.

До першої, найвищої ієрархії стоять чини найближчі до Бога – серафими, херувими та престоли. Серафими – це полум’яподібні ангели, які оточують Престол Божий і співають Богу славу, херувими сяють світлом і знанням Бога та розумінням Божественних таємниць, а престоли служать Божому правосуддю.

Ангели другої ієрархії – це володарі ( ц.слов. «господствія»), сили і влади. Володарі володарюють над нижчими ангельськими чинами, ангели–сили творять, згідно Божої волі, великі чудеса, а ангели-влади мають особливу силу у боротьбі зі злими духами, зокрема вони допомагають святим подвижникам.

На нижчому ступені небесної ієрархії стоять ангели-начальства, архангели і ангели. Ангели-начальства керують архангелами та ангелами, і їм Господь доручає керувати державами, країнами і містами. Архангели сповіщають людям таємниці Божі, а прості ангели є найближчими до людей.

Серед них є і так звані ангели-хранителі. Такий ангел дається кожному православному християнину під час святого Таїнства Хрещення, і остерігає людину від зла і навчає правдивого християнського життя.

Головою над усіма ангельськими силами є Архістратиг сил Небесних Михаїл. Спочатку над усіма ангелами стояв ангел Денниця-люцифер (єврейською «ібліш», – “той що світиться”), але возгордившись він повстав проти Бога, забажавши бути Йому рівним. Відтак денниця був скинутий з Небес у пекло і став, таким чином дияволом – ворогом Бога і людей. Із Денницею від Бога відпала і частина ангелів, які, таким чином стали злими духами-демонами.

Архістратиг сил небесних Михаїл (євр. «богоподібний) , який і скинув, згідно передання Денницю із Небес, став таким чином, найвищим із ангелів, і є особливо наближеним із них до Бога.

Після нього, найвищими над усіма ангельськими силами є окремі Архангели, яких слід відрізняти від архангелів з третьої ієрархії, про яких мова йшла вище. Вони згадуються у Біблії. Так архангел Гавриїл (євр. «сила Божа») є вісником Божественних таємниць, і саме він і сповістив, згідно Євангелія, Пресвятій Діві Марії про народження від Неї Христа – Спасителя. Архангел Рафаїл (євр. «допомога від Бога») шанується як цілитель недугів, Уріїл («вогонь Божий») шанується як провідник Божественної любові, який навчає неї людей, а у ІІІ книзі Єздри згадується і архангел Ієреміїл.

Є ще три архангели, які не згадуються у Священному Писанні, але шануються із вищезгаданими архангелами – Селафіїл («молитва до Бога») – як той хто навчає молитв, Ієудіїл («хвала Божа») – як помічник у трудах, та Варахіїл («благословіння Боже») – як особливий служитель божественного благословення.

У Православній Церкві існує благочестива традиція призивати ангелів у молитвах, із проханням допомоги та заступництва, а також на пошану усіх Небесних Сил безплотних встановлене і окреме свято. Молитви ангелу-хранителю, до слова, входять до ранішніх та вечірніх щоденних молитов.

«Небесних воїнств архистратиги, завжди молимо вас ми, недостойні, щоб вашими молитвами оберігали нас покровом крил духовної вашої слави, охороняючи нас, що старанно припадаємо до вас і взиваємо: «Від бід визволіть нас, як чиноначальники Небесних Сил», – так, у тропарі цього свята, Церква прославляє ангелів.

Варто зауважити, що святий Архістратиг Михаїл особливо шанується в Українській Церкві, зокрема, йому присвячено багато храмів і монастирів.

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *