13 січня українці відзначають Маланку або Щедрий Вечір. Про це пише “Газета”.
Свою назву отримав завдяки щедрому столу. Господарі готували кутю і кров’янку, яку ще називали “маланкою”. Випікали спеціальні хліби “Маланку” та “Василя”.
Найбільша магія свята – це карнавал. Зазвичай українці перевдягалися у відомих народних персонажів і тварин та ходили селом. У цю ніч прийнято щедрувати. Хлопці в масках висловлюють добрі побажання, танцюють, співають та ставлять жартівливі сценки. Дівчата ж ходили окремо від хлопців. Традиції спільного щедрування з’явилися пізніше.
Вважалося, що саме ця ніч ідеально підходить для любовних ворожінь, чим і займалися дівчата. В цей час парубки викрадали у них вдома хвіртки. Щоб повернути втрату, батько дівчини повинен був ставити могорич.
Займалися магією і господарі. Молодих коней і волів вперше запрягали, щоб привчати їх до роботи коли зійде сніг.
За давнім звичаєм хлопці, закінчивши ритуальний обхід, вранці йшли на роздоріжжя палити “Діда”, або “Дідуха”, – снопи, соломи, що традиційно стояли на покуті від Святого вечора до Нового року. Ялинку у селах не ставили. Потім молодики стрибали через багаття. Це мало очистити душі від спілкування з нечистою силою.
Зі світанком йшли посівати. Зерно брали у рукавицю або в торбину. Спочатку йшли до хрещених батьків та інших родичів і близьких. Зайшовши до хати, посівальник сіяв зерном і вітав всіх з Новим роком
Сьогодні прийнято миритися із сусідами та родичами, щоб зустріти новий рік у мирі та злагоді.
У цей день не можна виносити з дому сміття, адже можете винести своє щастя.
Не можна вимовляти слово “тринадцять”, а також рахувати дрібні монети. Кажуть, рахунок монет принесе сльози на весь рік. Не можна нікому нічого позичати, адже можна весь рік провести в боргах.
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook