Сьогодні православні і греко-католики вшановують Архістратига Михаїла і Сили Небесні - Волинь.Правда

Сьогодні православні і греко-католики вшановують Архістратига Михаїла і Сили Небесні

Показати всі

Сьогодні православні і греко-католики вшановують Архістратига Михаїла і Сили Небесні

21 листопада (8 листопада за старим стилем) Православна і Греко-Католицька Церкви відзначають свято Собору Архістратига Михаїла і чесних Небесних Сил безплотних. Цим святом Церква вшановує ангелів – духовних, безсмертних розумних істот, створених Богом для служіння Йому, прославлення Його імені та виконання Його волі.

Саме слово ангел (ἄγγελος) з грецької означає «вісник», що вказує на одне зі служінь ангельських – бути вісниками Божої волі. Ангели були створені ще до початку творіння Богом матеріального світу, і у першому реченні Біблії: «Спочатку створив Бог небо і землю» (Бут. 1,1), під «небом» розуміється саме духовний ангельський світ. Про ангелів, їх служіння та пов’язані із ним події у Святому Письмі є багато свідчень, а слова 103 псалма «Творяй ангели своя духи, і слуги своя пламень огненний» (Пс. 103, 4) вказують і на творіння ангелів.

Один з Отців і Вчителів Церкви, Діонісій Аеропагіт присвятив цілий твір опису Небесної ієрархії ангелів. Так, Ангельські сили поділяються на три ієрархії, а кожна з них, відповідно – на три чини.

До першої, найвищої ієрархії стоять чини найближчі до Бога – серафими, херувими та престоли. Серафими – це полум’яподібні ангели, які оточують Престол Божий і співають Богу славу, херувими сяють світлом і знанням Бога та розумінням Божественних таємниць, а престоли служать Божому правосуддю.

Ангели другої ієрархії – це володарі ( ц.слов. «господствія»), сили і влади. Володарі володарюють над нижчими ангельськими чинами, ангели–сили творять, згідно Божої волі, великі чудеса, а ангели-влади мають особливу силу у боротьбі зі злими духами, зокрема вони допомагають святим подвижникам.

На нижчому ступені небесної ієрархії стоять ангели-начальства, архангели і ангели. Ангели-начальства керують архангелами та ангелами, і їм Господь доручає керувати державами, країнами і містами. Архангели сповіщають людям таємниці Божі, а прості ангели є найближчими до людей.

Серед них є і так звані ангели-хранителі. Такий ангел дається кожному православному християнину під час святого Таїнства Хрещення, і остерігає людину від зла і навчає правдивого християнського життя.

Головою над усіма ангельськими силами є Архістратиг сил Небесних Михаїл. Спочатку над усіма ангелами стояв ангел Денниця-люцифер (єврейською «ібліш», той що світиться), але розгордившись він повстав проти Бога, забажавши бути Йому рівним. Відтак денниця був скинутий з Небес у пекло і став, таким чином дияволом – ворогом Бога і людей. Із Денницею від Бога відпала і частина ангелів, які, таким чином стали злими духами-демонами.

Архістратиг сил небесних Михаїл (євр. «богоподібний) , який і скинув, згідно передання Денницю із Небес, став таким чином, найвищим із ангелів, і є особливо наближеним із них до Бога.

Після нього, найвищими над усіма ангельськими силами є окремі Архангели, яких слід відрізняти від архангелів з третьої ієрархії, про яких мова йшла вище. Вони згадуються у Біблії. Так архангел Гавриїл (євр. «сила Божа») є вісником Божественних таємниць, і саме він і сповістив, згідно Євангелія, Пресвятій Діві Марії про народження від Неї Христа – Спасителя. Архангел Рафаїл (євр. «допомога від Бога») шанується як цілитель недугів, Уріїл («вогонь Божий») шанується як провідник Божественної любові, який навчає неї людей, а у ІІІ книзі Єздри згадується і архангел Ієреміїл.

Є ще три архангели, які не згадуються у Священному Писанні, але шануються із вищезгаданими архангелами – Селафіїл («молитва до Бога») – як той хто навчає молитв, Ієудіїл («хвала Божа») – як помічник у трудах, та Варахіїл («благословіння Боже») – як особливий служитель божественного благословення.

У Православній Церкві існує благочестива традиція призивати ангелів у молитвах, із проханням допомоги та заступництва, а також на пошану усіх Небесних Сил безплотних встановлене і окреме свято. Молитви ангелу-хранителю, до слова, входять до ранішніх та вечірніх щоденних молитов.

«Небесных воинств Архистратизи, молим вас присно мы недостойнии, да вашими молитвами оградите нас кровом крил невещественныя вашея славы, сохраняюще ны припадающия прилежно и вопиющия: “От бед избавите ны, яко чиноначальницы Вышних Сил” / Небесних воїнств архистратиги, завжди молимо вас ми, недостойні, щоб вашими молитвами оберігали нас покровом крил духовної вашої слави, охороняючи нас, що старанно припадаємо до вас і взиваємо: «Від бід визволіть нас, як чиноначальники Небесних Сил», – так, у тропарі цього свята, Церква прославляє ангелів.

Варто зауважити, що святий Архістратиг Михаїл особливо шанується в Українській Церкві, зокрема, йому присвячено багато храмів і монастирів.

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook