Сьогодні  - перше десятиріччя, коли НАТО відмовило Україні в ПДЧ - Волинь.Правда

Сьогодні  – перше десятиріччя, коли НАТО відмовило Україні в ПДЧ

Показати всі

Сьогодні  – перше десятиріччя, коли НАТО відмовило Україні в ПДЧ

Десять років тому в Бухаресті завершився саміт НАТО, коли Україні було відмовлено в отриманні очікуваного  план дій щодо членства (ПДЧ) в Альянсі. Відтак наша країна за президенства Віктора Януковича  взяла курс на позаблоковість, Петра Порошенка – знову повернула сподівання   в бік НАТО. Які зараз шанси  України, коли перспективу не членство в Альянсі  блокує Угорщина, а Польща де-факто висловлює  територіальні претензії?  З цього приводу розмірковує «ВВС NewsУкраїна».

На саміті десять років тому досить різкі заяви зробив президент Росії Володимир Путін, який розкритикував політику розширення НАТО. «Україна взагалі дуже складна держава. Україна в тому вигляді, в якому вона сьогодні існує, була створена в радянські часи. Вона отримала території від Польщі, Чехословаччини, Румунії», – заявив тоді російський президент. А відтак озвучив територіальні претензії, яких не «помітили» ні Київ, ні Брюссель:  «Хто нам може сказати, що у нас там немає жодних інтересів? Південь України повністю – там лише одні росіяни. Крим Україна просто отримала рішенням політбюро ЦК КПРС». А російська газета  «Коммерсант» написала, що на зустрічі з президентом США Джорджем Бушем Путін висловив думку, що «Україна — це навіть не держава», і натякнув, що у випадку вступу до НАТО, вона взагалі перестане існувати.

Віктор Ющенко, який був тоді Президентом України та брав участь в згадуваному саміті, називає ненадання ПДЧ помилкою Заходу. «Коли я кажу про політику нашого зближення у 2005-2007 роках, уявіть собі, якби ми на початку 2008 року разом з Грузією отримали асоційоване членство у НАТО, – каже він для «BBC NewsУкраїна». – Росія слабка, вона не сильна, а нахабна. Якби було свідчення, що об’єднана Європа є партнером цих територій, у нас би сьогодні не було війни на Донбасі. Ми б сьогодні мали цілісну Україну з Кримом. Багато чого б не відбулось, якби мали послідовну продуману європейську політику і хороше лідерство».

Зараз, на переконання Києва, надання ПДЧ стане фактором стримування для Росії, як і в ситуації з наданням Україні летальної зброї.Правда, політолог АльонаГетьманчукконстатує, що сьогодні в Альянсі немає навіть консенсусу щодо початку діалогу про приєднання України до ПДЧ.Як проміжний етап на цьому шляху, на її думку, може бути запрошення України до участі в  «Програмі посилених можливостей» НАТО вже на саміті в Брюсселі у липні цього року. Але учать Україна  готова заблокувати Угорщина, де повнота влади сконцентрована в руках Орбана – друга Путіна. Українські посадовці визнають, що така загроза існує. «Ситуація з безпекою стала гіршою, тобто ми сьогодні станемо ще більшим викликом та ризиком для НАТО. Міжнародна ситуація сьогодні, на жаль, не на нашу користь в порівнянні з 2008 роком. У нас немає тієї підтримки США, яку ми мали десять років тому», – оцінює реалії  політолог Микола Капітоненко.

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook