У чому суть плану Віктора Медведчука щодо Донбасу, оприлюдненого на з’їзд партії «Опозиційна платформа – За життя»? З цього приводу розмірковують аналітики на сайті ВВСNews.
Передовсім вони цитують Медведчука: «Наш план-концепція передбачає створення автономного регіону Донбас в складі України, його устрій через органи управління, такі як парламент, уряд та інші органи, які здійснюватимуть життєдіяльність на Донбасі. Наш план заснований на мінських угодах і відповідає декларації нормандського формату. Пропонуємо внести зміни до Конституції, які визначать статус автономного регіону Донбас». За його словами, «ми не говоримо зараз про федеративний устрій… Ми вже живемо зараз за Конституцією, яка передбачає унітарний статус зі статусом автономії для окремого регіону, це чинна Конституція, це не те, що ми пропонуємо змінити. Якщо це є, і якщо це передбачено конституцією, то чому ми це не використовуємо це як ресурс для мирного врегулювання?»
Віктор Медведчук пообіцяв, що його партія буде «повертати людей через їхню свідомість, через реальні гарантії безпеки, через картину їхнього майбутнього». А відтак додав: «Треба повернути Донбас в Україну, а Україну на Донбас».
На думку директора Інституту світової політики Євгена Магди, поява плану спочатку спецпредставника ОБСЄ в Україні Мартіна Сайдіка, а потім Віктора Медведчука не є випадковою. Це свідчення, що Україну підштовхують з різних сторін до вирішення конфлікту. «Не вірю, що вони збіглися у часі просто так. Те, що пропонує Медведчук – це версія поганого слідчого – я не можу уявити, як українська влада сідає за переговори з терористами з Донецька та Луганська. Медведчук просто захищає інтереси свого кума Путіна, а Україні треба відстоювати власні національні інтереси», – каже він.
Натомість експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Микола Капітоненко вважає, що внаслідок реалізації такого плану Росія досягне послаблення санкцій і зможе робити легально кроки, які підриватимуть стабільність України. «Росія – країна більш багата, в неї будуть можливості перетворити Донбас у вітрину «русского мира». Будуть робити з Донбасу взірцевий регіон, засипати грошима, щоб показати, як там добре жити, засипати паспортами, й все це буде легально», – пояснює він. Оптимальний шлях вирішення конфлікту для України політолог вбачає в наданні регіону автономії в гуманітарних та мовних питаннях в обмін на виведення військ, але аж ніяк не в наданні Донбасу спеціального статусу, права на свій парламент чи уряд.
А директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики Руслан Бортнік нагадує, що «у прямому розумінні мінські угоди передбачають створення автономного регіону в Україні з повноваженнями, як, наприклад, в Країни Басків чи Каталонії в складі Іспанії чи Південного Тіролю в Італії. Якщо реалізовувати мінські угоди, на території України з’являться одна чи дві автономні території зі специфічною моделлю управління».
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook