Герої нашого часу: як 5 років тому утворилася легендарна 14 ОМБр (ФОТО) - Волинь.Правда

Герої нашого часу: як 5 років тому утворилася легендарна 14 ОМБр (ФОТО)

Показати всі

Герої нашого часу: як 5 років тому утворилася легендарна 14 ОМБр (ФОТО)

Шлях та подвиги бійців 14-тої окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого пригадали 25 січня. Фотовиставка, присвячена 5-річчю створення Володимир-Волинської бригади, відбулася у Волинській обласній дитячо-юнацькій бібліотеці.

Захід збігся з похованням Героя 22-річного бійця із села Лище Луцького району Миколи Сорочука. Він загинув 22 січня 2020 року, в День соборності України, від кулі ворожого снайпера. У зв’язку з цим, на початку дійства, усі присутні вшанували пам’ять загиблих воїнів внаслідок гібридної війни з Росією, Героїв Небесної сотні, у тому числі і наших земляків, які поклали своє життя за нас і рідну країну.

Легендарна Володимир-Волинська 14 ОМБр увійшла в історію ЗСУ 10 грудня 2014 року, коли була організована на базі славетної 51 ОМБр. Сміливі, завзяті, з патріотизмом до кісток добровольці рішуче взяли в свої руки захист української землі.

Ініціатор створення голова Волинської обласної організації учасників бойових дій «Захисник» Костянтин Байчук розповів, для чого проводять такий захід:

«2 місяці тому було прийняте рішення до 5 річниці створення 14 ОМБр провести фотовиставку, як привід для того, щоб зібрати бойових друзів, товаришів і нагадати про себе, тому що наша бригада це реінкарнація 51-ої».

Військовий уточнив, що 51-ша бригада була дуже швидко набрана, створена в екстремальних умовах у 2014 році і була відправлена у саме пекло: Іловайськ, Савур-могилу.

«Потім була утворена 14 ОМБр  – по-суті, та ж сама, але ми вже мали 5 місяців на бойове злагодження, ми пройшли 3 полігони. Склад бригади був потужний. Ми йшли переважно добровольцями і тільки влітку зайшли в зону АТО. І ми довели, що наша Володимир-Волинська, яка б вона не була за номером (54 чи 14), довела, що може захищати батьківщину», – поділився Костянтин Байчук.

«Нам сильно пощастило мати такого пресофіцера, як Влад Якушев. Адже не кожна бригада може похвалитися власною книжкою («Карателі», авт.). Ця книжка не тільки про війну, а про людей, які пішли у той кривавий час захищати кордони України. У ній – люди, які сидять у цьому залі. Другий рік як «Карателі» існують, а ми і досі оббиваємо пороги влади, аби добитися якоїсь фінансової допомоги, щоб купити тих 40 примірників. Ми хочемо, щоб історія про нашу рідну волинську бригаду потрапила у бібліотеки області. За свій невеликий кошт ми все ж закупили кілька книжок і будемо їх поширювати. Княгининівська ОТГ – єдина, хто підтримав фотовиставку матеріально», – додав ініціатор події.

Окрім уже відомих волинянам «Карателів» на виставці була і книга Жанни Білоцької «51/14.Історія нескорених».  Це документальна історія, де зібраний величезний матеріал про  54 ОМБр і 14 ОМБр.

«Є такий парадокс, що історію роблять одні люди, а пишуть її зовсім інші під диктовку третіх. Пройде не так багато часу і виявиться, що все не так, як було на війні. Мені дуже приємно, що в цьому залі є мої побратими, адже це величезна підтримка. Коли я кожного разу приїжджаю зі своєю книжкою («Карателі», – авт..)  і вони присутні – це доказ того, що у ній – вся правда. Про кожного з них є в цій книжці», – висловився завжди скромний, але справедливий Влад Якушев.

На виставці були присутні військові, волонтери, активісти, студенти військового ліцею та просто небайдужі волиняни. Усі вони у щирій молитві згадали героїв, які поклали своє життя за наше майбутнє.

«Віримо, що завдяки героїзму воїнів отримаємо перемогу. Мав за честь у складі 51 ОМБр також захищати Україну. Капелани завжди готові підтримати військових і церква завжди молиться за живих воїнів на фронті та за полеглих, яких немає з нами. Вони – новітні Герої. Кожного місяця першого четверга ми вшановуємо у Луцьку біля стели тих воїнів, які поклали свої життя», – сказав капелан отець Сергій Мельничук і разом з усіма в залі прочитав молитву «Отче наш» за здоров‘я усіх живих захисників та в пам‘ять про загиблих Героїв.

На стендах виставки зображені світлини з сюжетами подій, які відбувались на Сході. Гості заходу змогли невеликий фільм про ті трагічні події за участі 14 ОМБр. Там – і сюжет з Рівненського полігону, де хлопці розповідають про умови проживання та військову підготовку.

Долучилися до виставки і учасники художньої самодіяльності Центру культури дозвілля та спорту Княгининівської сільської ради.

«Ми захищаємо культурний фронт нашої країни, тому що ми дослідили багато пісень, де мелодії перекликаються з нашими стрілецькими повстанськими піснями, які були нагло викрадені російськими митцями. Одна з таких – російська «Там вдали за ре кой» і наша «Там, де вітер колише шовкову траву»,  – пісня, яку колись співали стрільці УПА», – сказала учасниця колективу. Співаки виконали кілька композицій, від яких йшли мурашки  по шкірі.

5 років пройшло, як іде війна, а книги досі не можуть потрапити в обласні чи районні бібліотеки. Прикро, що немає зацікавленості ні влади , ні меценатів про пам’ять тих подій. Очевидець тих подій Петро Нагайовський, командир роти з позивним «Тигр», розповів про формування волинської бригади:

«51 і 14 – це одна єдина бригада і їх не треба ділити. Ми пройшли Рівненський, Новомосковський, Широкий Лан полігони. Солдат втримати було неможливо, вони хотіли помститися з Іловайськ, за Дебальцево. Це надзвичайно патріотичні люди, які побачили наслідки цієї війни з Росією, і рвалися в бій. Вони свідомо приходили у військкомати під час 4 хвилі мобілізації. Я пишаюся, що воював з такими прекрасними людьми, справжніми Героями, неважливо, з якого підрозділу. Мій батальйон під час оборони Мар’їнки нараховував 780 людей, а зараз 250-260. Там були і розвідники, і хіміки, і зенітники, і танкісти. Я хочу їм всім подякувати за те, що вони вистояли, не пустили ворога».

Він додав, що подібні заходи, виставки потрібно проводити з першого дня війни. Адже треба виховувати патріотичну молодь, починаючи з найменшого.

Комбат першого батальйону Михайло Прокопов з позивним «Граніт» передав вітання від командира 14 ОМБр Олександра Жакуна і висловив гордість тим, що потрапив на службу до 14 бригади.

Ініціатор фотовиставки Костянтин Байчук та Влад Якушев передали книгу «Карателі» до фонду Волинської обласної дитячо-юнацької бібліотеки.

«Як добре, що зараз у залі присутні ті, хто і творив і писав історію: справедливо, правильно. І ваші книги повинні бути в усіх фондах бібліотек. Герої повинні бути як в житті, так і на папері, і я дякую за подаровані книги для теперішнього і майбутнього покоління», – сказала директор бібліотеки Алла Єфремова.

Опісля охочі могли поспілкуватися із героями виставки або ж розглядати світлини нашої 14 ОМБр. Приємно, що молоде покоління, таке як студенти Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою, не могло пропустити такий захід, як 5-річчя створення Володимир-Волинської бригади. Треба віддати належне усім героям, які боронять нас від ворога і усім людям, які творять цю історію з чесністю і справедливістю. 14 ОМБр – це те, чим варто пишатися не тільки волинянам, а й усім українцям. Вони з честю змогли відстояти наші кордони і гідно мають звання Героїв.

Злата Максимук

 

    

   

 

 

 

 

 

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *