Ключова проблема України за роки незалежності стала ще гострішою. Олігархічно-клановий монстр знову зміцнів – порожні місця після революції зайняли інші. У цьому переконана соціолог, директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна. Про це йдеться в її публікації на сайті «НВ».
Ірина Бекешкіна зазначає: «На жаль, за всі роки незалежності в Україні так і не сформувалася нормальна політична система, подібна до польської або чеської – зі стабільними партіями і чітко сформульованими програмними цілями. В Україні партії створюються для виборів, підбираючи популярних лідерів і включаючи за їх спинами до списків потрібних людей. Вибори в країні дійсно демократично-змагальні, ось тільки сили, що змагаються за владу, борються насамперед за інтереси фінансово-економічних груп, що стоять за ними».
Вона розмірковуючи, в чому тут небезпека, підкреслює: «Злиття економіки і політики ставить фінансово-економічні клани, що домоглися влади, в особливо сприятливі умови, закріплює їх монопольне становище і виводить із зони конкуренції… Очевидно, що корупція є невід’ємною складовою цієї системи, як плата за особливе становище, ексклюзивні можливості, доступ до державних ресурсів».
При цьому соціолог нагадує, що «невід’ємним складником олігархічно-кланової системи є «свої» ЗМІ. Є ще десь така країна, в якій всі провідні телеканали належать олігархам? А саме телевізор є основним джерелом інформації для 85% населення, саме телевізор формує уявлення про те, що відбувається в країні». Загалом, на думку Бекешкіної, олігархічно-клановий монстр «за всі ці роки він зміцнів, обзавівся потужною інфраструктурою – політичною, медійною, експертною. Після Революції гідності був шанс трансформувати систему, тим більше що ключові персони залишили поле бою. Але дуже скоро порожні місця зайняли інші, і все повернулося на круги своя».
Тим не менше, підкреслює Бекешкіна, «Україна зробила свій геополітичний вибір – європейська інтеграція. Власне, після агресії Росії і вибору-то у нас не було. Або в Європу, або колонією Росії. Але Європа вимагає: боріться з корупцією, забезпечте верховенство закону і багато іншого, що докорінно змінило б країну…Тож шанси перемоги над олігархічно-клановим монстром є. Громадянське суспільство, здорові сили в політиці, бізнесі, наші західні союзники повинні об’єднатися, щоб майбутні вибори привели до влади проєвропейські сили».
Вона переконана, що все-таки «суспільний сектор все ж зможе подолати комплекс «трьох гетьманів»…. Активні громадяни, які прагнуть змін, повинні йти в політику, в держструктури… у нас і виходу іншого немає, якщо ми хочемо йти вперед».
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook