Чому волинські чиновники брешуть людям: діти зі Стобихівки ризикують так і залишитись без нової школи - Волинь.Правда

Чому волинські чиновники брешуть людям: діти зі Стобихівки ризикують так і залишитись без нової школи

Показати всі

Чому волинські чиновники брешуть людям: діти зі Стобихівки ризикують так і залишитись без нової школи

Відчай батьків та педагогів села Стобихівка дійшов крайньої межі – три роки вони активно добиваються будівництва нової школи у своєму селі, вже пройшли всі кола бюрократичного пекла, однак, досі не можуть збагнути, чому наявні у бюджеті кошти не виплачуються забудовнику для продовження будівництва, чиновники лише розводять руками та кивають один на одного. Не дивлячись на особисті гарантії Президента України Володимира Зеленського завершити будівництво вчасно, оскільки школа в Стобихівці входить до його програми «Велике будівництво», ініціативна група не може знайти крайнього і більше не йме віри ні місцевим ні обласним чиновникам. «Волинь.Правда» розбиралася у ситуації. 

Нагадаємо, «Волинь.Правда» вже писала про намагання ініціативної групи докопатися до істини і таки зрушити будівництво школи у селі Стобихівка з мертвої точки, адже кількість дітей у селі постійно зростає, а приміщення старої школи давно аварійне, навчатися у ньому небезпечно, тож батьки відмовилися пускати туди своїх дітей. Відтак, довгий час навчання у селі проходить в три зміни у непридатних для нормального навчального процесу умовах.

«Дитині потрібно виходити до школи опів на восьму ранку. Взимку в цей час ще темно, та дитина навіть не бачить , куди йти. І це, переважно, дітки молодших класів. У нас в селі більшість сімей – багатодітні, тож проблема будівництва школи – це, без перебільшення, проблема всього села», – розповідає голова батьківського комітету Сергій Сухацький.

Місяць тому ініціативна група зі Стобихівки вже приїжджала до Волинської облдержадімінстрації, втім, кажуть, тоді до них так ніхто й не вийшов. У понеділок, 30 листопада, люди приїхали знову і перед вікнами ОДА розгорнули плакати з вимогою продовжити будівництво школи. На цей раз двом представникам ініціативної групи та журналісту «Волинь.Правді» вдалося потрапити на прийом. Спілкувалися із заступником голови Волинської обласної державної адміністрації Ігорем Чуліпою та заступником голови Волинської обласної ради Юрієм Поліщуком. Посадовці переконують – вони, як ніхто, зацікавлені у продовженні будівництва.

За словами Ігоря Чуліпи, цього року на будівництво школи у селі Стобихівка у державному бюджеті було передбачено 12 мільйонів гривень. На разі 6 мільйонів із цієї суми вже виділили, з них використали майже 600 тисяч – на корегування проекту.

«Аванс забудовнику перерахований. І, на скільки мені відомо, там вже почали проводити якісь роботи. Але окрім цих 12 мільйонів, які ви до кінця року отримаєте, ми в Київ завезли додаткові документи. Оскільки по деяких об’єктах є економія коштів, то ми плануємо перекинути на будівництво школи у Стобихівці ще додатково 9,8 мільйона гривень. Але для отримання цих коштів з державного бюджету нам необхідне рішення Камінь-Каширської районної ради про спів фінансування 10%, це трохи більше як 980 тисяч гривень. Вони надіслали нам гарантійного листа, однак, згідно чинного законодавства, цього недостатньо, нам необхідне рішення районної ради про виділення цих коштів», – пояснює Ігор Чуліпа.

Відтак чиновники обласного рівня лише співчувають та розводять руками, мовляв – їдьте з цим питанням до районного керівництва. На що директорка школи та голова батьківського комітету відповіли, що вже не знають, кому вірити, оскільки чиновники районного рівня перекладають відповідальність на область, переконуючи, що зробили все, що в їхніх силах. В цьому ж переконували людей й Ігор Чуліпа та Юрій Поліщук.

«У нас є спільне бачення обласної ради та обласної адміністрації, що школу у Стобихівці обов’язково потрібно добудувати вчасно. На наступний рік ми запланували залучити із фонду ДБРР понад 49 мільйонів гривень, з того розрахунку, що у 2022 році школа буде здана у експлуатацію», – розповідає Ігор Чуліпа.

Заступник голови Волинської ОДА додає, що вже понад три тижні вони ведуть перемовини із посадовцями Камінь-Каширського району, однак, як вважає Ігор Чуліпа, на заваді прийняття рішення стали місцеві вибори та переформатування районів – рада старого скликання, нібито, не хотіла приймати такого рішення, а нова рада ще не встигла його прийняти. Окрім того чиновники підказали людям «рухати» новообраного голову їхньої об’єднаної територіальної громади, мовляв, після реформи децентралізації у нього повноважень навіть більше, ніж у голови районної ради.

 

«Це дуже важливо зробити протягом кількох днів. Оскільки пізніше навіть якщо буде ухвалене відповідне рішення, забудовник ці гроші не встигне використати і вони повернуться до державного бюджету. Розмова із забудовником Леонідом Стефановичем у нас була, і він гарантував, що встигне освоїти і ті 12 мільйонів, які вже виділені, і ті додаткові 10, які ми зараз намагаємось виділити. Але за умови, що ми це зробимо найближчим часом. Чесно кажучи, Леонід Степанович зараз будує школу на свій страх і ризик за власні гроші. І якщо ми зараз не доб’ємося виділення цих десяти мільйонів, то не зможемо повернути йому їх у наступному році, і я тоді не знатиму, як зможу йому в очі дивитися після цього», – зазначає Ігор Чуліпа.

Ситуацію, яка складається у Стобихівці, можна вважати надзвичайною – область ризикує втратити 22 мільйони гривень, які вже в цьому році можна було б скерувати на будівництво школи. Однак, ні місяць тому, ні цього понеділка, стурбовані жителі села так і не потрапили до губернатора Юрія Погуляйка особисто. Він – перше особа в області, яка би мала бути зацікавлена у позитивному вирішенні цієї ситуації. Втім, складається враження, що представник президента самоусунувся від розв’язання тих проблем, для розв’язання яких й існує президентська вертикаль влади в областях. Подейкують, що він очікує на нову посаду у Києві, можливо, саме тому запити й інтереси волинян його більше не хвилюють. А, можливо, він чекає на «поклон» від забудовника, аби особисто «дати добро» на продовження будівництва? Як би там не було, «слуга» відгородився від свого народу, делегувавши повноваження «віддуватися» за всю адміністрацію своєму заступнику.

Після спокійної розмови у кабінеті заступника голови обласної ради представники ініціативної групи вийшли до мітингувальників, аби переказати суть діалогу, та були готові їхати до Каміня-Каширського на зустріч із головою районної ради Віктором Сусом, який, між іншим, очолював раду з 2015 року, обравшись від Блоку Петра Порошенка «Солідарність», а в 2020 переобрався від «Європейської Солідарності».

Ігор Чуліпа та Юрій Поліщук радили жителям Стобихівки не вірити місцевим чиновникам на чесне слово про те, що вони роблять все можливе для продовження будівництва школи, а вимагати документи, які це підтверджують. Тож робимо те саме, аби перевірити їхнє «чесне слово». Отже, як вбачається із сайту «Прозоро» закупівлю «Нове будівництво загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів у селі Стобихівка Камінь-Каширського району» Департамент Інфраструктури Волинської ОДА оголосив лише 19 серпня 2020 року. Очікувана вартість закупівлі – 126 мільйонів 626 тисяч 268 гривень. Аукціон відбувся 7 вересня, тобто, за тиждень після початку нового навчального року. Участь у торгах брали дві фірми – ТОВ «Шинака Україна», яке запропонувало ціну 126 мільйонів 572 64 гривні, 18 копійок, та ТОВ «Житлобуд-2», яке погодилося звести школу за 111 мільйонів 515 тисяч 838 гривень. Як бачимо, різниця в ціні відчутна – 15 мільйонів. Договір з переможцем торгів уклали 2 жовтня. Цей договір передбачає і план фінансування будівництва – у жовтні мали виділили 5 мільйонів гривень, у листопаді – 7 мільйонів, у грудні – 328 800 гривень. Разом це ті 12,3 мільйона гривень, про які говорили Чуліпа і Поліщук. Однак, у тих же відкритих джерелах, а саме – на сайті Spending.gov.ua (це офіційний веб-ресурс про використання бюджетних коштів) можна перевірити, що «Житлобуд-2» станом на 2 грудня 2020 року не отримав з державного чи місцевого бюджету ні копійки на будівництво школи у Стобихівці.

Директор «Житлобуду-2» Леонід Степанович Стефанович у коментарі «Волинь.Правди» також підтвердив, що жодного авансу для продовження будівництва школи не отримував.

«Представники ініціативної групи щойно зв’язалися зі мною і повідомили, що їм сказали, що, нібито, «Житлобуду-2» перерахували авансовий платіж для продовження будівництва. Не було такого, це неправда. Я не розумію, навіщо людей обманюють, дивлячись прямо в очі», – прокоментував Леонід Стефанович.

Активісти обурилися, дізнавшись, що ніякого авансу облдержадміністрація забудовнику не перераховувала, більше того, законодавство не вимагає прийняття рішення районної ради про виділення коштів на спів фінансування. Це можна зробити протягом року після надсилання гарантійного листа. Так, нібито, пояснили представникам ініціативної групи у «Житлобуді-2». Відчувши, що їх знову водять за носа чиновники, стобихівці повернулися до приміщення облдержадміністрації, однак, вдруге на прийом до посадовців їм потрапити вже не вдалося.

«Ніхто грошей не виділив, це обман. Те, що вони є на папері, і те, що вони справді виділені – це різні речі. Отже, ми даємо чиновникам два дні, якщо не буде результату – ми знову поїдемо до Президента», – коментує один із мітингувальників.

Підтримує занепокоєння свого односельчанина й інший багатодітний батько зі Стобихівки.

«Я маю 11 дітей та 15 онуків. Найменший ходить у восьмий клас. І я був з ними разом біля Офісу Президента. Два дні ми там простояли. Тому якщо найближчим часом не вирішиться це питання, ми таким же чином поїдемо в Київ», – каже чоловік.

«У нас ситуація така, що ми всі покидали і роботу і дітей і приїхали сюди за 150 кілометрів. Нас вже три роки обманюють, що от-от почнуть будувати школу. Стомившись від обіцянок на обласному рівні, ми поїхали до Президента. Нам Президент України Володимир Зеленський особисто пообіцяв, що школу почнуть будувати. Будувати її то почали, але так розумію, що за власні кошти забудовника. І так, як держава не виділила ні копійки – будівництво зупинили. Виходить, забудовника обманули. Тому ми знову тут стоїмо і мерзнемо. У нас немає часу чекати довше, ще день-два і ми їдемо до Президента знову», – підтверджує ще один із мітингувальників.

Виходить, за словами заступників голови Волинської обласної ради та Волинської обласної державної адміністрації, «цапи відбувайли» у даному випадку – голова Камінь-Каширської районної ради Віктор Сус та голова Сошичненської об’єднаної територіальної громади, до складу якої увійшло село Стобихівка, тридцятилітній самовисуванець  Ігор Волосюк, який до виборів працював водієм. Замовник робіт – Департамент інфраструктури Волинської обласної ради, у жовтні, у розпал виборчої кампанії, в час переформатування Камінь-Каширського району та утворення Сошичненської ОТГ, лише уклав договір із забудовником, чудово розуміючи, як довго і складно тривають бюджетні процеси, і що є великі ризики, що кошти до кінця року можуть і не надійти, а ще більші ризики – що якщо вони і надійдуть, то до кінця бюджетного року забудовник може не встигнути їх освоїти, і їх доведеться повертати.

Такі і подібні об’єкти «Житлобуд-2», та й інші забудовники, будували і будують по всій Волині, і проблем із фінансуванням там чомусь не виникає. Чиновники самі наводять приклади: та ж школа у селі Вербка, яку відкривати приїжджав сам Президент Володимир Зеленський. Що насправді не так зі школою у Стобихівці – досі збагнути важко, адже на словах – всі зацікавлені у якнайшвидшому завершенні будівництва, а на ділі – віз і нині там. І доля об’єкту незавершеного будівництва буде вирішуватися буквально впродовж кількох днів. Настають морози, вся зима ще попереду. Якщо бездіяльність чиновників призведе до того, що забудовник таки не отримає коштів для продовження будівництва – об’єкт доведеться законсервувати за власні кошти. А якщо і цього зробити не вдасться – недобудова почне руйнуватися під впливом природних факторів, а це потягне за собою нові збитки, корегування проектно-кошторисної документації, нові тендерні і бюджетні процедури і так далі до безкінечності.

Дивує й те, що ні народний депутат від округу Ірина Констанкевич, ні навіть лідер «За майбутнє», такий впливовий політик як Ігор Палиця, команда якого отримала безапеляційну перемогу на місцевих виборах в області, вислухавши батьків і педагогів зі Стобихівки, ніяк не вплинули на ситуацію, аби зрушити її з мертвого місця. Кричущий випадок безгосподарності просто не вкладається в голові – три роки чиновники тільки й займалися тим, що виготовляли проекти, оголошували закупівлі, укладали договори про будівництво, а потім міняли проект, оголошували новий тендер, укладали новий договір, і так по колу.

Дивлячись на ситуацію поверхнево, неможливо збагнути, а де ж тут насправді собака зарита? Може, хтось інший дуже хоче збудувати цю школу, тож «Житлобуду-2» не поспішають платити? Як бачимо з результатів останніх торгів – різниця між пропозиціями «Житлобуду-2» та ТОВ «Шинака-Україна» – 15 мільйонів гривень. То, може, все набагато простіше – хтось дуже не хоче втратити можливість «наварити» мільйонів 15 за рахунок держави. І, мабуть, для когось ця сума – достатньо вагомий аргумент, аби змушувати сільських дітей вчитися в непридатних для того приміщеннях у три зміни, а їхніх батьків – годинами мітингувати на морозі, відстоюючи конституційне право своїх дітей на освіту.    

Роман Колюхов

 

  онлайн займ

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

1 Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *