Ліс рубають – тріски летять. Сьогодні ця фраза актуальна відразу у кількох контекстах. Ні для кого не секрет, що Волинська область має одні з найбільших запасів лісових ресурсів в Україні, а лісова галузь загалом – надзвичайно прибуткова для країни. І це створює неабиякий інтерес до галузі різного роду бізнесово-політичний груп.
Від новообраного президента України Володимира Зеленського, якого підтримала безпрецедентно висока кількість виборців – понад 72%, очікують рішучих, радикальних і безкомпромісних дій у боротьбі з корупцією, її остаточного викорінення на всіх рівнях і в усіх гілках влади. І новий національний лідер демонструє свою волю та рішучість, не підбираючи слів для місцевих чиновників, які червоніють перед ним під час прес-конференцій на місцях.
«ШВИДКОЗРАДА»: ШОУ ДЛЯ ПРЕЗИДЕНТА, АБО ЯК «АВТОЄВРОСИЛА» ВПЕРШЕ У ЛІС ЗАЇХАЛА
Останній гучний «розбір польотів», які, якраз таки, дотичні до теми лісу, Володимир Зеленський зробив 12 серпня на Житомирщині. Ми – волинське видання, тому не можемо судити про те, як спрацювали лісівники, які потрапили «під роздачу» у Житомирській області, втім, спостерігаємо досить цікаві процеси навколо лісу у нас на Волині. І перед приїздом Президента до Луцька не можемо не поділитися наявною інформацією та своїми роздумами щодо неї.
Ми вже писали про те, що активісти бувають різними, і дуже невеличка частина з них працює чесно, відкрито і прозоро заради позитивних змін у місті та країні. Решта – шукають фінансові чи політичні дивіденди від своїх заяв чи акцій. Тож цілком природним і логічним видавався рух «АвтоЄвроСили» за доступне розмитнення авто. Вони вчиняли видовищні акції, автопробіги з фаєр-шоу, і навіть палили свої автомобілі у знак протесту проти високих ставок за розмитнення. Тут все ясно, власники авто на іноземній реєстрації відстоюють свої права на доступні машини. Та раптом, орієнтовано протягом останніх тижня-два, окремі лідери руху чомусь активно починають переживати… за збереження лісів Волині.
Перше відеозвернення з криками «зрада» голова «АвтоЄвроСили» Олег Ярошевич оприлюднив на сторінці громадського руху у Фейсбуці 1 серпня. Мовляв, 28 липня місцеві активісти виявили масове розкрадання цінної породи дубів на Волині. Вони виїхали на ділянки, де проводилася санітарна вирубка. І там зафіксували пеньки дубів, на яких не було відбиток, але наступного дня, тобто 29 липня, вони з’явилися. На думку активістів, це ознака незаконної вирубки.
За версією «євроактивістів», здорові дуби вирізувалися під виглядом санітарної рубки. Олег Ярошевич розповів, що члени організації «АвтоЄвроСила» з Луцька встановили у лісах 40 «фотопасток», які зафіксували незаконні, на думку активістів, рубки. Та попередив, що наступного дня волинські активісти збираються у гості до директорів лісгоспів. Увесь інформаційний простір Волині завмер в очікуванні шоу, але наступного дня члени організації обмежилися тільки черговим відеозаписом.
«БІГ ПО ПЕНЬКАМ» І «ГРА В ОДНІ ВОРОТА»: АКТИВІСТИ РОЗГАНЯЮТЬ «ЗРАДУ»
2 серпня у новому відео Олег Ярошевич розповів, що прибув на Волинь, а саме – у Ківерцівський національний природний парк «Цуманська пуща». Активісти заявили, що лісівники шукали встановлені ними камери і намагалися заволодіти інформацією з них. Активісти пообіцяли передати всі наявні матеріали до поліції, адже на території заповідника у 11 кварталі нарахували більше 20 нібито свіжозрізаних дерев.
Наступного дня, 3 серпня, активісти оприлюднили чергову порцію інформації – показали виявлені ними пеньки без клейма. На відео вони самі ж зізнаються, що паніку підняли в останній тиждень. Цікаво, а до того, за версією активістів, ніхто на Волині незаконно ліс не рубав? Звідки така цікавість до лісів Волині у «АвтоЄвроСили» за тиждень до візиту на Волинь Президента? І цікавості ради: скільки коштує 40 таких прихованих камер?!
Олег Ярошевич під час свого візиту на Волині запросив до співпраці київських журналістів телеканалу ICTV, який входить у медіа-холдинг, що належить Віктору Пінчуку. 6 серпня на цьому каналі вийшов сюжет на основі інформації, наданої тільки активістами. Чомусь журналісти не захотіли взяти офіційний коментар у Волинському обласному управлінні лісового та мисливського господарства для дотримання балансу і журналістських стандартів. Єдиний, хто прокоментував ситуацію – і то через те, що раптово, несподівано для самих активістів прибув на місце їхнього «лісового турне» – директор Ківерцівського лісгоспу Віталій Каращук. Він пояснював, що відсутність клейма – це ще не ознака незаконної рубки. Загалом Віталій Каращук іще багато чого пояснював, та в ефір це не потрапило…
Наступного дня, доки ще місцеві ЗМІ не встигли розігнати невиправдану «зраду» і безпідставно зашкодити репутації всього обласного Управління лісового і мисливського господарства, його прес-служба взялася спростовувати інформацію. Лісівники визнають, що Ківерцівський район – найбільш проблемний щодо незаконної рубки. І це не секрет, про це давно говорять самі ж лісівники вже не перший рік. Але поки «АвтоЄвроСила» палила шини на кордоні з Польщею, аби дешево ввозити «євробляхи», з 2017 року по даний час Управління лісового господарства передало до поліції 485 кримінальних справ щодо незаконної рубки лісу, 20 таких справ скерували до прокуратури, ще 11 – вже на розгляді у судах, та ще є 60 нових зафіксованих кримінальних правопорушень. Лише у Ківерцях – 54 заяви про незаконні вирубки лісу скеровано до поліції.
Кажуть, на лісову охорону навіть нападали зі зброєю під час затримань ними браконьєрів. Між іншим, із 67 затриманих лісівниками авто, 39 були на іноземній реєстрації. Лісівники назвали активістів некомпетентними у лісових питаннях, та пояснили, що клейма могло не бути через технічну причину: лісопатолог випадково пропустив, бензопильщик зрізав нижче клейма, або ж воно погано відбилося. Крім того, активісти не надали до цього часу жодного відео чи фото, де зафіксовані транспортні засоби, які вивозять незаконно зрізаний ліс. В Управлінні кажуть, що на всі транспортні засоби, зафіксовані камерами активістів, є товарно-транспортні накладні й інші документи, які підтверджують законність вирубки. Та й в кінці-кінців, в Управлінні дивуються, чому активістів цікавить тільки дуб? Адже сосну також незаконно вирубують!!!
Поцікавилися в Управлінні й тим, чому, виявивши, на їхню думку, порушення, активісти не викликали на місце поліцію. А сюжет на ІСТV лісівники називають замовним, адже там замовчали, про те, що всі документи на вирубку насправді наявні. Між іншим, наступного дня, 8 серпня, в Цумані лісівники затримали автомобіль, на якому дійсно незаконно вивозили дуби, навіть виявили місце незаконної рубки, і встановили підозрюваного.
9 серпня активісти записали чергове відео із урочища «Сокиричі», де нарахували 78 пеньків від дубів і знову звинуватили Управління у тому, що там прозвітували про значно меншу кількість.
Ми звернулися до директора Ківерцівського лісгоспу Віталія Каращука, аби він прояснив, чому лісівники і активісти по різному рахують пеньки.
«Річ у тім, що на тій ділянці, яка потрапила у відео, багато пеньків «родом» із попередніх років і, можливо, навіть десятиліть. Візуально за станом пнів відразу можна лише відрізнити, де свіжі, а де ні (його зовнішній вигляд, оброслість мохом та грибами, ступінь розпаду його деревини). Чим більший термін давності пня, тим важче сказати його вік – навіть із точністю одного-трьох років. У зв’язку з тим, розпад деревини пня суттєво залежить від умов навколишнього середовища. Про всі виявлені незаконно зрубані дерева ми оперативно повідомляємо поліцію. І саме про ті свіжі та із невеликим терміном давності оприлюднені у відео пні, можемо без проблем надати інформацію – є подання, які ми самі ж за фактом виявлених самовільних рубок готували і направляли у поліцію. Так, за деякими – через максимальний термін зберігання, а це 5 років! – документів даної категорії вже не збережено. Активісти ж намагаються видати пеньки ен-річної давнини за виявлені ними незаконні рубки, які відбулися нещодавно», – пояснив лісівник.
«ДЯКУЮ» ВІД ОЛІГАРХІВ: ЩО НАСПРАВДІ ЗАГРОЖУЄ УКРАЇНСЬКИМ ЛІСАМ
Склавши всі пазли в єдину картинку, отримуємо певну логіку подій, яка спонукає думати, що спонтанний інтерес «євроактивістів» виник не до дубів у Цуманському лісі і місцевого директора лісгоспу, а до головного лісівника Волині Олександра Кватирка. Молодий фахівець очолив ліси Волині 4 роки тому і відразу почав наводити порядок. Про його діяльність неодноразово писала «Волинська правда».
Статистика говорить сама за себе. Лише за 2018 рік середні зарплати у лісівників зросли на 25% і тепер становлять 10 тисяч гривень. Ліси Волині принесли до державної скарбниці майже 326 мільйонів гривень за минулий рік, ще 112,5 мільйонів гривень осіли у місцевих бюджетах. Також, аби вижити в нових законодавчих обмеженнях, лісгоспи на Волині збільшили власну переробку деревини і намагаються заробляти. Суттєвим внесок лісгоспів у розвиток громад. Голови ОТГ, яким тепер доводиться самостійно рахувати надходження і витрати, навіть не соромляться визнавати, що громадам, на території яких працює лісгосп, пощастило. Тому що це не тільки суттєві податки, а й робочі місця для переважно незайнятого сільського населення та підтримка. Не секрет, що деякі політичні сили в Україні мріяли довести лісову галузь до банкрутства, звинуватити в цьому лісівників, і віддати лісові багатства, що належать народу України, у руки, як не важко здогадатися, олігархів, які потім всім нам скажуть «Дякую»…
Не дивлячись на позитивну динаміку лісової галузі Волині, реальний внесок лісівників у розвиток місцевих громад, протягом чотирьох років каденції Олександра Кватирка на головній посаді в лісовому Управлінні, окремі активісти атакували його і всю лісову галузь, час від часу розміщуючи «зраду» у соціальних мережах, яку потім підхоплювали окремі засоби масової інформації. Проте, до цього часу ніхто не зміг надати прямих доказів порушення лісоохоронного законодавства самими лісниками. Навпаки, як приклад правильних активістів, про яких ми вже згадували у попередньому матеріалі, у лісовому господарстві називають цілий ряд громадських організацій, які спільно з Державною лісовою охороною патрулюють ліс, або ж беруть участь у посадці лісових насаджень, яких, до речі, за ініціативою Олександра Кватирка, проводиться більше від тієї кількості дерев, яка вирізується. Тобто, насправді дерев на Волині стає з кожним роком все більше, але про це не вигідно згадувати активістам… Як вірно відмітили у прес-службі Управління лісового господарства, всі сюжети активістів побудовані на емоціях: максимум крику, мінімум фактів.
«Ліс рубають – тріски летять» – повертаючись до своєрідного «слогану» цього матеріалу, нагадаємо, що «ліс» зараз активно рубають у вищих (і не зовсім високих) ешелонах влади. Прагнучи виконати свої обіцянки перед народом України, Володимир Зеленський і його команда активно очищує цей «ліс» від різного роду «шкідників». Наша редакція цілком і повністю поділяє жорстку і безкомпромісну антикорупційну політику Президента України. Але разом з тим ми сподіваємося, що у Офісі глави держави, на відміну від активістів, працюють висококласні професіонали, які аналізують всі факти та зважують кожне своє рішення, звільняючи та призначаючи на важливі державні посади.
Василь Онищук
Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook