«Вербна» хвороба волинських лісів: хто насправді намагається «захопити» лісову галузь - Волинь.Правда

«Вербна» хвороба волинських лісів: хто насправді намагається «захопити» лісову галузь

Показати всі

«Вербна» хвороба волинських лісів: хто насправді намагається «захопити» лісову галузь

Ми живемо в час, насичений подіями, які створюють масу інформаційних приводів і буквально розривають увагу читачів і глядачів сили-силенної засобів масової інформації: «переворот» у США, вакцина від коронавірусу, «Тарифний майдан» в Україні – топові теми перших днів Нового року, за якими слідкує чи не кожен. Та паралельно з цими процесами на Волині відбувається ще одна невидима битва, за якою стоять сотні мільйонів державних грошей, – битва за ліс.

Нещодавно, а саме 30 грудня 2020 року, «Волинь.Правда» писала  матеріал про загальні збори деревообробників Волині, на яких один із них, Олександр Місюра, представник ТзОВ «Верба-ВВ», намагався поговорити про проблеми лісової галузі і доступ до сировини. Однак, слухати його ніхто особливого бажання чомусь не мав. Олександр Місюра позиціонує себе у ЗМІ і соцмережах не лише як експерт лісової галузі, а й як принциповий борець за справедливість у ній. Та чомусь на зборах «колег по цеху» він виявився чи не одним супроти всіх. Після деяких публікацій у ЗМІ і блогосфері стало зрозуміло чому.

Якщо в минулому році блогер-деревообробник Олександр Місюра просто постив свої роздуми про несправедливий розподіл лісових ресурсів і проблеми лісової галузі, то з перших днів нового року на Волині розпочалася справжня інформаційна війна за ліс. Все почалося із публікації пана Олександра «Куди зникають мільйони з лісгоспів Волині?», яку  5 січня оприлюднив сайт LexInform. Публікація перенасичена цифрами і зрозумілими тільки деревообробникам обрахунками, однак, на думку Олександра Місюри, упущена вигода лісгоспів Волині від експорту деревини складає понад 7 мільйонів гривень щомісяця.   І все, ніби то, через занижені експортні ціни, які відрізняються від ринкових. За словами Олександра Місюри, ринкова вартість – 115 євро за кубометр, а лісгоспи продають сировину по 93.

«Обласні управління лісових і мисливських господарств України неефективно «координують» діяльність лісгоспів областей й не спроможні оперативно виходити з кризових ситуацій», – пише Олександр Місюра.

На думку «експерта» і деревообробника, виходом із ситуації може бути заборона лісгоспам проводити власну переробку і створення «відкритих та прозорих правил ринку деревини». Нагадаємо, у попередньому матеріалі ми писали, що на Волині аукціони з продажу деревини здійснюються на  товарній біржі «Універсальна-Полісся», і ні в кого з переробників, окрім Олександра Місюри, не виникло претензій до неї щодо нечесних аукціонів.

В той же день, 5 січня, Олександру Місюрі «прилетіло» у відповідь від Данила Маландія – голови Біржевого комітету ТСБ «Сумська ресурсна біржа», структури, аналогічній «Універсальна-Полісся», тільки на Сумщині. Данило Маландій опублікував ролик на своєму ютуб-каналі з назвою «Україна і її ліс в 2021 році: є вороги і немає друзів. «Вербна» хвороба і її лікування». У ролику чоловік викладає свої роздуми про те, що насправді відбувається у лісовій галузі України і значну частину уваги приділяє «Вербі-ВВ», оскільки завдяки Олександру Місюрі ця фірма «засвітилася» вже досить серйозно. Та не можна сказати, що це сяйво кришталевої репутації. Данило Маландій нагадує, що «Верба-ВВ» сама у своїх фінансових звітах суттєво занижує ціни, за якими експортує продукцію, таким чином «заощаджуючи» на сплаті податків до 1 мільйона євро в рік. Щоб не бути голослівним, він опублікував документи з аналізом економічної діяльності ТзОВ «Верба-ВВ».  Блогер підводить до думки, що завдяки такій «економії» можна утримувати власні медійні ресурси для ведення інформаційної війни, дискредитуючи всіх і все.

«Це коштує лайків у Фесбуці і фоток із зам міністра екології», – каже Данило Маландій.

«АГЕНТ» МІСЮРА: ЧИЇ ІНТЕРЕСИ НАСПРАВДІ ПЕРЕСЛІДУЄ СКАНДАЛЬНИЙ ДЕРЕВООБРОНИК ВОЛИНІ

На думку Данила Маландія, за фірмою «Верба-ВВ» та Олександром Місюрою «стоїть» більш серйозна і крупна структура «зовнішнього управління», яка переслідує власні комерційні інтереси, спрямовані на «захоплення» і монополізацію лісових ресурсів України, яким насправді чесні і прозорі правила розподілу деревини не цікаві. Тому Олександра Місюру Данило Маландій у своїй термінології називає «агентом першого рівня».

Реакція на критичний матеріал у волинського деревообробника була миттєвою, зранку 6 січня він опублікував пост, де намагався віджартуватися від досить серйозних обвинувачень в ухиленні від сплати податків.

«Мене, «агента» 1-го рівня, Місюру Олександра, «викрили». Офіційно «повідомляю» про провал «операції» щодо «захоплення» України», – пише на своїй сторінці у Фейсбуці Олександр Місюра, при цьому «тегає» офіційні сторінки Державного департаменту США, ЦРУ, ФБР, Посольства США в Україні, РНБО та СБУ. Забув тільки про агента КДБ, та, можливо, ФСБ РФ, свого родича.

«Ні, це не жарти, це «рупор» лісівників серйозно заявляє про всесвітню змову проти України, яку, як виявляється, очолюю я», – додає Олександр Місюра і «тегає» ще цілий ряд офіційних сторінок органів державної влади України та українських високопосадовців.

В той же день, шостого січня по обіді, в «інформаційну війну» вступає видання «Конкурент», яке публікує ніби як матеріал-відповідь на попередню публікацію Місюри: «Куди насправді «зникають» мільйони з волинських лісгоспів?». У своєму матеріалі «Конкурент» посилається на офіційний коментар заступника начальника Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександра Рибчинського, який спростовує звинувачення Олександра Місюри та вказує на істотні помилки у розрахунках.

«Допущені елементарні помилки при “розрахунках” автора блогу призвели до видуманої втрати держлісгоспів області “майже півтора мільярда гривень”. А це вже – наклеп, який несе репутаційні втрати”, – зазначив Олександр Рибчинський.

Також заступник начальника Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства категорично не погодився з думкою Олександра Місюри й про те, що власна деревообробка лісгоспами не може бути прибутковою.

«Аналізуючи інформацію про роботу деревообробних підрозділів за січень-вересень 2020 року, бачимо, що рентабельність їх роботи становить 5,6%, середня заробітна плата працівників – в межах 10 тис. грн, вихід з 1 м куб. переробленої сировини – 1152 грн”, – зауважив Олександр Рибчинський.

Окрім того представник ВОУЛМГ заперечив і звинувачення Олександра Місюри щодо труднощі з придбанням деревини товариством «Верба-ВВ». Оскільки у 2019 році вказане товариство придбало на аукціонах 14,2 тисячі метрів кубічних деревини, а за 9 місяців 2020 року – 20,8 тисяч.

МАНІПУЛЯЦІЯ ФАКТАМИ: НЕКОМПЕТЕНТНІСТЬ ЧИ СВІДОМА ПРОВОКАЦІЯ

У коментарі «Волинь.Правді» Олександр Рибчинський також спростував твердження Олександра Місюри про те, що для власної переробки використовується сировина вищої якості.

«Аналізуючи напрямок переробки деревини у держлісгоспах області, ми неодноразово розповідали, що підприємства направляють у переробку сировину нижчої якості, зокрема сортів С і D, якої за два роки було перероблено 558,7 тис.м3, що становить 91% від загальної переробки. На це є логічні причини: по-перше, така сировина накопичилася значними кількостями через масове всихання соснових насаджень; по-друге, не є затребуваною на ринку. Лісгоспи змушені направляти такі сорти в переробку, тому що основним принципом господарювання є раціональне використання деревини», – прокоментував Олександр Павлович.

Окрім того заступник начальника ВОУЛМГ нагадує, що із 712 мільйонів гривень, які лісгоспи змогли виручити завдяки власній переробці, значна частина буде спрямована на відновлення насаджень й інші природоохоронні заходи. Адже збереження і розмноження лісу – це першочергове завдання державних лісівників, на відміну від приватних деревообробників, комерційна мета яких виключно наповнення власних підприємств деревиною.

Вочевидь, на Різдво баталії трохи вщухли, однак, у неділю, 10 січня, Олександр Місюра відреагував у себе на сторінці на публікацію «Конкурента». Деревообробник звернувся до Президента України та Прем’єр-міністра України  з пропозицією оплатити незалежний аудит декількох лісгоспів Волині та Рівненщини авторитетними міжнародними компаніями.

«Зрозуміло, лісівники Волині намагаються переконати, що діяльність лісгоспів є прибутковою, а я, Олександр Місюра, конкретними розрахунками показую, що упущена вигода від такого «господарювання» є вражаючою», – продовжує настоювати на своєму деревообробник.

В такому разі, як зазначав Данило Маландій, цікаво було б подивитися і на результати аудиту ТОВ «Верба-ВВ». Адже, як зазначало Головне управління ДФС у Волинській області, динаміка сплати податків цим підприємством свідчила про значне зменшення сплати податку на прибуток. Водночас  середня зарплатою у ТзОВ «Верба-ВВ» становить 4 тисячі гривень, тоді як на Волині середня зарплата підприємств лісової галузі – 9,5 тисячі.  Протягом 2018 – 2020 років товариство експортувало власну продукцію нерезидентам Італії, Бельгії, Данії, Нідерландів, Іспанії, Туреччини, Польщі тощо, що у загальному обсязі поставок займає 94,4 відсотка.  Таке успішне на зовнішніх ринках підприємство має належне кадрове забезпечення та достатні виробничі потужності. Втім, залучає до надання послуг чимало підприємців-фізичних осіб, формуючи мільйонні витрати. Тож чому лише «Верба» взялася «реформувати» лісову галузь і вести «інформаційні війни» – питання вже майже риторичне, і, схоже, чим більше це товариство буде себе проявляти, тим більше запитань буде саме до нього і його КГБ-істських кураторів.

Василь Онищук

 

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *