Маски знято: хто насправді «кришує» головних борців за «правильний» поділ волинського лісу - Волинь.Правда

Маски знято: хто насправді «кришує» головних борців за «правильний» поділ волинського лісу

Показати всі

Маски знято: хто насправді «кришує» головних борців за «правильний» поділ волинського лісу

Боротьба за лісові ресурси області продовжує набирати обертів, і чим далі вона триває, тим більше привертає до себе увагу вже добре відома на Волині ТОВ «Верба-ВВ». На цей раз ковельська фірма братів Місюр стала об’єктом журналістського розслідування на тему «Легальний ліс не потрібен? Потрібен ліс!», яке вийшло на Ютуб каналі «ГромоГласно» 21 січня.  І, як з’ясувалося, цілком можливо, реальним власником скандальної фірми є зовсім не Олександр і Володимир Місюри, а те, що було відомо про її непрозору діяльність раніше – лише вершина корумпованого айсберга. Журналіст-розслідувач Олександр Громов зачепив важку тему і «копнув» настільки глибоко, що вона може обернутися міжнародним скандалом. 

Нагадаємо, представник товариства «Верба-ВВ» Олександр Місюра став відомим завдяки своїй активності у соціальних мережах, де, здебільшого, висловлює свою точку зору щодо реформ лісової галузі та «справедливого», на його думку, розподілу деревини між деревообробниками. Однак, як виявилось, більшість деревообробників Волині, об’єднаних в асоціацію, не поділяють його точки зору. Більше того, що активніше веде себе Олександр Місюра у Фейсбуці, позначаючи у своїх дописах всі можливі державні інституції,  тим більше уваги до себе привертає товариство «Верба-ВВ», ділову репутацію якого вже навряд можна назвати взірцевою. Зокрема, товариство фігурує у ряді судових проваджень, приховує реальні доходи аби уникнути сплати податків, а сам Олександр Місюра дещо маніпулює фактами і, простіше кажучи, вводить підписників своєї сторінки в оману. Про це «Волинь.Правда» писала в одному з попередніх матеріалів.

БАЛАКУЧИЙ ПОСЕРЕДНИК: ОДИН ІЗ ПАРТНЕРІВ «ВЕРБИ-ВВ» ВИДАВ ЖУРНАЛІСТУ ТАЄМНИЦІ, ЯКІ ВРАЖАЮТЬ

Розібратися хто є хто у волинських лісах вирішив журналіст-розслідувач, голова Громадської організації «Захист та Справедливість» Олександр Громов.  Автор розслідування зазначає, що про Олександра Місюру вперше почув від одного із деревообробників Волині.

«В розмові зі мною ця людина ставила у приклад і захоплювалася на той час мені невідомим експертом в області деревопереробки Олександром Місюрою, – розповідає Олександр Громов у своєму сюжеті.

За словами журналіста, саме та розмова породила чимало запитань та спонукала його дослідити тему «лісової злочинності».

Більшість деревини українські компанії продають на зовнішні ринки, а в Європі зацікавлені у законності походження деревини. У ЄС діє структура, яка вболіває за збереження екології – NEPCon. Вона видає підприємствам, діяльність яких моніторить, відповідні сертифікати, які дозволяють їм значно підвищити свій авторитет на ринку. Такий сертифікат є й у «Верби-ВВ». Однак, у своєму розслідуванні Олександр Громов припускає, що наявність такого сертифікату все  ж не гарантує прозорої діяльності підприємства. Першим пунктом, який змусив сумніватися у доброчесності експортерів, стала відсутність необхідності надавати сертифікат про походження деревини, а це вже створює можливість використовувати нелегально здобуту сировину. Власне, цю гіпотезу і взявся доводити журналіст у своєму розслідуванні на прикладі «Верби-ВВ».

Відправною точною розслідування стала інформація, раніше опублікована Державною фіскальною службою, про «виключно збиткову діяльність» «Верби-ВВ» впродовж кількох років і те, що велике підприємство, яке переробляє понад 200 тисяч метрів кубічних деревини в рік і експортує свою продукцію за кордон, не має власних виробничих сил і засобів, тож масово залучає до роботи фізичних осіб-підприємців. Не важко здогадатися, що це робиться для того, аби платити якомога менше податків.  Нагадаємо, в попередньому матеріалі «Волинь.Правди» ми писали, що завдяки різноманітним хитрощам «Вербі-ВВ», ймовірно, вдається «заощаджувати» до 1 мільйона євро в рік. Таку думку висловив голова Біржевого комітету ТСБ «Сумська ресурсна біржа» Данило Маландій. Аби дізнатися, як працює схема з середини, Олександр Громов вирушив на Волинь – шукати ФОП-ів, які працюють на «Вербу».

Так у Маневицькому районі журналісту, який представився покупцем деревини, вдалося розшукати такого собі пана Дмитра, який представляв ФОП Катерину Смітюх. Журналіст переконує, що молодий чоловік на ім’я Дмитро з самого початку вів себе обережно, аби перевірити, чи не з підставним покупцем часом має справу і чи не веде той за собою «на хвості» правоохоронців. Окрім того, Олександра Громова відразу попередили, що належних документів на вантаж не буде. Якісь документи все ж журналісту видали, підписані іншим ФОП-ом – Юрієм Гузарем.

За словами пана Дмитра, таких пилорам, як у Юрія Гузара, в Маневицькому районі чимало, адже це – найнижча сходинка у вертикалі могутньої структури, яка займається відправкою української деревини на європейські ринки.

Дмитро розказував про тонкощі не зовсім законного лісового бізнесу, мабуть, не підозрюючи, що його записують на приховану камеру. В той же час Олександр Громов звернув увагу, що на стовбурах дерев, складених на території пилорами, немає жодної бірки, тобто, вся вона зрубана нелегально. Те, що ліс на такі пилорами часто завозять без жодних документів, або з «липовими» папірцями, розповідає і сам Дмитро. А далі співрозмовник журналіста почав говорити вже конкретно про його співпрацю з «Вербою-ВВ». Дмитро підтверджує, що завдяки ФОП-ам фірма братів Місюр уникає сплати податку на додану вартість.

«Вони там такі схеми крутять! Наприклад, кажу, мені не відпускає ліс «Камінь-Каширський» держлісгосп. Олександр Місюра відповідає: «Принось документи і почнемо воювати з ними». У нього немає такого, що йому не дають лісу», – розповідає Дмитро.

І хоч керівництво «Верби-ВВ» вважає претензії фіскалів необґрунтованими, Дмитро, який знає, як все працює зсередини, підтверджує, що проводити махінації досить просто, адже неможливо проконтролювати, які об’єми деревини насправді обробляються на підприємстві, оскільки, за його словами, реальна кубатура матеріалів в рази відрізняється від цифр, зазначених в офіційних документах.

КГБ-ШНИЙ СЛІД: ЗА «ВЕРБОЮ» СТОЇТЬ ЛЮСТРОВАНИЙ ВИСОКОПОСАДОВЕЦЬ СПЕЦСЛУЖБИ

Олександр Громов зазначає, що три фірми, пов’язані з Місюрами: «Верба-ВВ», «Форест-ОВ» та «МВВ-Трейд» з 2016 року оформили повернення НДС сумарно на суму понад 91 мільйон гривень. При цьому ці підприємства істотно збільшують свої витрати, замовляючи послуги за завищеними цінами у ФОП-ів, які працюють на спрощеній системі оподаткування. А це вже, акцентує увагу журналіст, якщо не ухилення від сплати податків, то точно умисне доведення до банкрутства. Однак, «Верба-ВВ» далеко не банкрут, а навпаки – лідер ринку, який нарощує апетити.

«Судячи із економічних показників діяльності «Верби-ВВ», Олександр Місюра має всі можливості купувати деревину в необхідних об’ємах, однак, стверджує протилежне», – підсумовує Олександр Громов.

Більшість поставок у Європу, понад 50% (а це близько 450 тисяч доларів щомісяця), «Верба-ВВ» здійснює через німецьку фірму, якою, втім, керує лучанин Володимир Ільюк. В основному, через цю німецьку «прокладку» «Верба-ВВ» поставляє свою продукцію у країни Європи.

«Та чи знають європейські компанії про те, що їхній постачальник ухиляється від сплати податків в Україні? Проводять вони «відкат» у офшори, чи готівкою доплачують різницю своїм постачальникам?», – запитує у сюжеті Олександр Громов.

Та найцікавіше те, що пан Дмитро підтверджує журналісту Олександру Громову інсайдерську інформацію, яку «Волинь.Правда» публікувала в попередньому матеріалі.

«А за ними (Місюрами- ред.) стоїть дядько їхній. Він і «СБУ-шником» колись був. Там зв’язки хороші. Їхній двоюрідний брат балотувався того року – Олег Уніга», – розповідає Дмитро.

Віктора Унігу – батька Олега і рідного дядька Олександра і Володимира Місюр, звільнили з посади заступника начальника Управління Служби Безпеки у Волинській області після Революції Гідності внаслідок люстрації, він намагався поновитися на посаді через суд.

«Наші джерела повідомляють, що Віктор Уніга координував діяльність волинської митниці. Об’єм фінансової вигоди, отриманої ним на займаній посаді, за попередніми оцінками обраховується мільйонами доларів. Є всі підстави вважати, що саме він є реальним власником «Верба-ВВ», час створення якої, до речі, співпадає з часом його звільнення з посади», – зазначає у своєму розслідуванні Олександр Громов.

Отже, як стверджує журналіст-розслідувач, реальний власник «Верби-ВВ» – люстрований СБУ-шник Віктор Уніга, його рідні племінники Олександр і Володимир Місюри – фактичні керівники, а колишній головний бухгалтер і номінальний директор Тетяна Полячук – лише підставне лице, якій у цій схемі випала найбільш незавидна роль, адже саме вона несе всі ризики юридичної відповідальності за дії своїх «шефів».

А на завершення балакучий пан Дмитро розказав журналісту, який увесь час писав розмову, про ще один факт, який «Волинь.Правда» теж згадувала у одному з попередніх матеріалів, а саме – про контрабанду сигарет. У Єдиному державному реєстрі судових рішень є тільки один вирок, винесений за цим фактом, і то, вину взяв на себе водій вантажівки «Верби-ВВ», який відбувся мінімальним покаранням, він лише сплатив штраф у розмірі вартості конфіскованої продукції. Однак, Дмитро розповів, що в Місюр є цілий цех, де вони фасують контрафактні цигарки. Олександр Громов у своєму розслідуванні пішов ще далі і дізнався, що фірма, яка  мала отримати цей вантаж в Італії, – звичайна офшорна «прокладка», зареєстрована на ковельчанина. Однак, через цю фірму «Верба-ВВ» та пов’язані з нею структури здійснили 530 експортних операцій на суму понад 1,7 мільйона доларів.

На завершення журналіст Олександр Громов звернувся до європейських структур, як приватних закупівельних компаній, так і Європарламенту, з проханням звернути увагу на оприлюднену ним інформацію і відстояти принципи доброчесності ведення деревообробного бізнесу. Чудово було б, якби й українські правоохоронні органи відреагували на оприлюднену журналістом інформацію. Бо якось страшно і боляче вірити, що наша правоохоронна система бачить цей відкритий грабіж українського лісу, який відбувається в умовах війни на Сході, пандемії коронавірусу, масових скорочень бюджетників та рекордного зовнішнього боргу України, але ніяк на це не реагує. Ніколи Україна не вилізе з проблем, а ми не заживемо краще, допоки у нас одним можна буде все, а іншим – закон. 

Василь Онищук

Більше читайте новин на нашому телеграм каналі та на сторінці у Facebook

3 Comments

  1. […] документів. Розслідування цікаве ще й тим, що в ньому згадується місцеве ТОВ “Верба ВВ”, один із великих українських експортерів палет. […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *